آغاز محاکمه محمد ثلاث به اتهام سه فقره “قتل عمد”

محاکمه علنی متهم به قتل‌عمد سه مامور ناجا در درگیری‌ خیابان پاسداران شروع شد. خانواده‌های مقتولان خواستار قصاص محمد ثلاث شده‌اند. او در دادگاه گفت سرش را از ۱۷ نقطه شکسته بودند و چشم‌هایش خون گرفته بود و جایی را نمی‌دید.

Iran Mohammad Salas steht vor Gericht (Tasnim)

روز یکشنبه۲۰ اسفند، رسیدگی به پرونده محمد ثلاث، در شعبه ۹ دادگاه کیفری تهران شروع شد. او راننده اتوبوسی است که در درگیری‌های خیابان گلستان هفتم خیابان پاسداران سه مامور ناجا را زیر گرفت.

محمد ثلاث در نخستین جلسه رسیدگی به پرونده گفت خود را درویش نمی‌داند: «زیرا بزرگ دراویش می‌گوید درویشی جز صلح و صفا و صمیمیت و مهربانی نیست و من بر خلاف گفته‌های او عمل کردم.»

او اتهام "قتل عمد" و "اخلال در نظم عمومی از طریق ایجاد جنجال" را قبول نکرد و خطاب به قاضی گفت: «نیروی انتظامی موظف است نظم را برقرار کند نه اینکه به افرادی که ذکر خدا را می‌گویند با چماق حمله کند. سر من را از ۱۷ جا شکستند و همین مسئله باعث شد من عصبی شوم و با اتوبوس روی آنها بروم.»

متهم پرونده ۵۰ ساله و اهل بروجرد است. خبرگزاری مهر به نقل از محمد ثلاث نوشت: «وقتی به سرم ضربه خورد و دستمال را روی سرم گذاشتم، دیدم که از خون خیس شده است؛ عصبی شدم و پشت اتوبوس نشستم و حرکت کردم... به هیچ چیز فکر نکردم و حتی به این فکر نکردم که از اتوبوس پیاده شوم چه ‌بلایی سرم می‌آید. از بالای اتوبوس تا پایین اتوبوس من را زدند و تمام دنده‌های من را شکستند.»

محمد شهریاری، سرپرست دادسرای جنایی تهران هنگام قرائت کیفرخواست گفت، محمدرضا ثلاث به درجاتی از افسردگی مبتلاست اما مقامات قضایی به این نتیجه نرسیده‌اند که "اختلال روانی" در تصمیم‌گیری و تشخیص متهم موثر بوده است.

رحیم ایزدیاری، وکیل تسخیری در دفاع از محمد ثلاث گفته که او صرفاً برای تهدید و پراکنده‌کردن ماموران اتوبوس را هدایت کرده است و تصور نمی‌کرده که به آنها آسیبی برسد.

جلسه بعدی دادگاه دوشنبه ۲۱ اسفند برگزار خواهد شد. اولیای دم مقتولان برای متهم درخواست قصاص کرده‌اند. اعلام شده که حکم دادگاه ظرف یک هفته صادر می‌شود.

شامگاه دوشنبه ۳۰ بهمن، در جریان تجمع دراویش گنابادی مقابل کلانتری ۱۰۲ خیابان پاسداران که یکی از رهبران دراویش در آنجا بازداشت بود، بین نیروهای انتظامی و تجمع‌کنندگان درگیری رخ داد. اتوبوسی سه مامور ناجا را زیر گرفت و هم‌زمان ده‌ها درویش مورد ضرب و جرح نیروهای بسیجی و انتظامی قرار گرفتند. در آن شب ۳۰۰ درویش گنابادی نیز دستگیر شدند.

Comments are closed.