آمریکا بانک‌ها و شرکت‌های اروپایی را که با ساز و کار ویژه اتحادیه اروپا درباره ایران همکاری‌کنند، تهدید‌کرد

media

برایان هوک، رئیس گروه اقدام ایران در وزارت امور خارجه آمریکا، بانک ها و شرکت های اروپایی را که با ساز و کار ویژه مالی اتحادیه اروپا برای تجارت با ایران همکاری کنند، به تحریم تهدید کرد. هوک بار دیگر از تلاش های اتحادیه اروپا برای دور زدن تحریم ها علیه ایران اننقاد کرد و هشدار داد که این اقدام، ارسال “علامتی غلط در زمانی نامناسب”است.

برایان هوک در یک کنفرانس مطبوعاتی تلفنی با خبرنگاران روز پنجشنبه ۱۵ نوامبر/۲۴ آبان به بانک ها و شرکت های اروپایی هشدار داد که آمریکا تحریم ها علیه رژیم ایران را به شدت اجرا خواهد کرد و همکاری آنان با ساز و کار ویژه مالی اتحادیه اروپا آنها را در معرض تحریم های ثانویه شدید آمریکا قرار خواهد داد. رئیس گروه اقدام ایران همچنین گفت که شرکت ها و بانک های اروپایی باید میان بازار ایران وآمریکا یکی را انتخاب کنند. وی تأکید کرد شرکت های بزرگ اروپایی پیش تر انتخاب خود را کرده اند و بازار آمریکا را به بازار ایران ترجیح داده اند.

در این کنفرانس مطبوعاتی، برایان هوک از طرح معافیت ها به ۸ کشور برای واردات نفت ایران دفاع کرد و گفت: در اعمال تحریم های نفتی علیه ایران، واشنگتن ضمن رعایت نیازهای کشورهای دوست و متحد خود، این موضوع را در نظر گرفته است که اعمال تحریم های نفتی علیه ایران، موجب افزایش قیمت نفت در جهان نشود.

اتحادیه اروپا، پیش تر اعلام کرده است که برای حفظ و ادامه تجارت قانونی با ایران، خصوصاً خرید نفت این کشور، در صدد ایجاد یک ساز و کار ویژه مالی موسوم به “اس پی وی”* است.

“اس پی وی”* به منزله ستون تلاش‌های اتحادیه اروپا برای نجات توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ قدرت های جهانی با ایران (برجام) است. توافقی که دونالد ترامپ آمریکا را از آن خارج کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، ماه مه گذشته اعلام کرد ایالات متحده از برجام خارج می شود و تحریم ها علیه ایران را باز می گرداند. مقامات آمریکایی گفته اند تحریم ها ممکن است تشدید شود.

اتحادیه اروپا امیدوار است که ساز و کار ویژه مالی برای ادامه تجارت و تراکنش های مالی با ایران در ماه جاری برقرار شود، اما تاکنون هیچ کشور اروپایی پیشنهاد میزبانی آن را نپذیرفته است. کشورهای اروپایی، یکی پس از دیگری و از ترس تحریم های آمریکا از میزبانی ساختار قانونی این ساز و کار ویژه در خاک خود شانه خالی می کنند. اتریش نیز چند روز پیش اعلام کرد که حاضر نیست میزبان ساختار چنین ساز و کاری در خاک خود باشد.

Comments are closed.