اجرای حکم اعدام بابک زنجانی تا “استرداد پول‌ها” به تعویق افتاده است

media

در ایران، محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، روز پنجشنبه ۲۸ بهمن اعلام کرد که حکم بابک زنجانی، تاجری که به فساد مالی متهم شده "قطعی" است، اما "تا استرداد پول‌ها، اجرای حکم اعدام انجام نمی‌شود". وی اضافه کرد که پول‌هایی که زنجانی "به جیب زده غالبا هم در خارج از کشور است".

دادستان کل کشور همچنین از دستگیری یک فرد تازه خبر داده و گفته است: "این فرد از عناصر موثر در پرونده بابک زنجانی است و پرونده وی در مرحله تحقیقات قرار دارد."

حدود یک سال پیش، بابک زنجانی، از سوی دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی، "مفسد فی‌الارض" شناخته شد و به اعدام محکوم گردید.

این بازرگان جوان، در دروان تحریم نفتی ایران از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد و کشورهای غربی، توانسته بود در مأموریت از سوی مقامات ذیربط نفتی ایران، نفت این کشور را در بازار آزاد به کشورهایی بفروشد که تحریم شامل خرید‌های آنان نمی‌شد.

علی اصغر هندی، مسئول مطالبات وزارت نفت چند مناه پیش گفته بود که باقیماندۀ اموال بابک زنجانی بزودی به مزایده گذاشته خواهد شد، اما "هنوز هیچ اقدام مثبتی جهت پرداخت بدهی زنجانی صورت نگرفته است".

مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری ایران نیز گفته که اگر بابک زنجانی همکاری کند و پول پس بدهد می توان در حکم اعدام وی تجدید نظر کرد.

Comments are closed.