ادامه واکنش‌‌های بین‌المللی به حملات هوایی به سوریه

حملات آمریکا، بریتانیا و فرانسه واکنش بین‌المللی و فرامنطقه‌ای را برانگیخت. پوتین این حملات را "تجاوزکارانه" خواند. مرکل، صدراعظم آلمان از آن دفاع کرد و موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم از آن پشتیبانی کرد.

default

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، روز شنبه (۱۴ آوریل/ ۲۵ فرودین) با صدور بیانیه‌ای به حملات آمریکا و متحدانش به سوریه واکنش نشان داد و گفت که این یک "اقدام تجاوزکارانه" است و اثرات منفی بر نظام بین‌الملل خواهد گذاشت. پوتین خواستار نشست فوق‌العاده شورای امنیت سازمان ملل متحد شد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان ضمن حمایت از "مسئولیتی که آمریکا، فرانسه و بریتانیا به عنوان اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد قبول کردند" اعلام کرد که عملیات نظامی براساس قوانین بین‌المللی به منظور منع استفاده از تسلیحات شیمیایی و هشدار به رژیم بشار اسد انجام گرفته است.

صدراعظم آلمان همچنین تاکید کرده است که تمامی شواهد و یافته‌ها نشان‌دهنده آن است که حمله شیمیایی به دوما توسط رژیم بشار اسد انجام گرفته است. مرکل این عملیات را "لازم متناسب" خواند.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه هم در پیامی اعلام کرد که هدف از اقدام نظامی در سوریه ضربه زدن به ظرفیت‌های تولید سلاح‌های شیمیایی در سوریه بوده است.

انتقاد چین از حمله به سوریه

هوا چون یینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین هم گفت که این کشوربا هرگونه اقدام نظامی مخالف است  که با دور زدن شورای امنیت سازمان ملل انجام شود و قوانین بین‌المللی را نقض کند. به گفته سخنگوی وزارت خارجه چین به استقلال و تمامیت ارضی کشورها باید احترام گذاشت.

چین یکی از ۵ کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد است و بر این باوراست که بحران سوریه را فقط می‌توان از طریق سیاسی حل کرد.

ترکیه: از حمله به رژیم اسد آگاه بودیم

وزارت خارجه ترکیه هم در واکنش به حملات هم‌پیمانان خود به سوریه اظهار خشنودی کرده و گفته است که این حملات "تسکین‌دهنده وجدان بشری" است.

در آستانه حملات آمریکا و متحدانش، دونالد ترامپ با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه تماس تلفنی داشت و رهبران آمریکا و ترکیه درباره سوریه گفت‌وگو کرده بودند.

مقامات ترکیه از جمله رئیس ستاد ارتش این کشور گفته‌اند که قبل از حمله به سوریه به مقامات این کشور درباره این حمله اطلاع داده بودند.

هشدار نسبت به "وخیم‌تر شدن بحران سوریه"

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نسبت به وخیم‌تر شدن اوضاع سوریه هشدار داد و گفت باید از هرگونه اقدامات خشونت‌آمیزی پرهیز کرد که می‌توانند بحران سوریه را به یک بحران بزرگ‌تر منطقه‌ای تبدیل کنند. به گفته موگرینی حمله آمریکا، فرانسه و بریتانیا فقط برای جلوگیری از استفاده رژیم اسد از سلاح‌های شیمیایی علیه مردمش بوده است.

موگرینی در بخش دیگری از اظهارات خود به نمایندگی از ۲۸ کشور اتحادیه اروپا از  ایران و روسیه هم خواست تا از نفوذ خود برای جلوگیری از به‌کارگیری مجدد تسلیحات شیمیایی از طرف دولت سوریه استفاده کنند.

Comments are closed.