اردوغان اسرائیل را “حکومت تروریستی” خواند

رئیس جمهوری ترکیه، در ارتباط با تصمیم مناقشه‌برانگیز ترامپ در باره به رسمیت شناختن اورشلیم (بیت‌المقدس) به عنوان پایتخت اسرائیل، از این کشور به عنوان "حکومت تروریستی" نام برد؛ حکومتی که "کودکان را می کشد".

Athen Präsident Erdogan Türkei besucht Griechenland (Getty Images/M. Bicanski)

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، روز یکشنبه (۱۰ دسامبر/ ۱۹ آذر ) در یک سخنرانی در مقابل هواداران‌اش در حزب عدالت و توسعه در شهر سیواس، از اسرائیل به عنوان "حکومت تروریستی" نام برد و گفت: «فلسطین یک قربانی بی تقصیر است... اسرائیل حکومتی تروریستی است، بله حکومتی تروریستی است.»

به گزارش خبرگزاری "آنادولو" در ترکیه، اردوغان در ادامه با یاد کردن از اسرائیل به عنوان نیروی اشغالگر گفت او با هر وسیله‌ای خواهد کوشید جلوی به رسمیت شناخته شدن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل را از طرف آمریکا بگیرد.

اردوغان گفت اورشلیم برای مسلمانان خط قرمز است و تصمیم آمریکا درباره به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل برای ترکیه هیچ ارزشی ندارد.

تظاهرات در استانبول

ماموران پلیس ترکیه در تظاهراتی که روز شنبه (۱۸ آذر / ۹ دسامبر) علیه آمریکا و اسرائیل در بخش آسیایی شهر استانبول برگزار شد، چندین نفر را دستگیر کردند. پلیس ترکیه زمانی جلوی تظاهرکنندگان را گرفت که آنها پلاکاردهایی را که با موازین دولت ترکیه همخوانی نداشت در دست گرفتند.

یک عکاس خبرگزاری فرانسه از این تظاهرات گزارش داده که روی پلاکاردهای تظاهرکنندگان از جمله نوشته شده بود: «علیه امپریالیسم، صهیونیسم و همدستان‌شان در داخل کشور."

گزارش‌ها از این تظاهرات حاکی از آن هستند که بسیاری از تظاهرکنندگان دستگیر شده ‌و ماموران پلیس دست بازداشت شدگان را از پشت می‌بستند.

در روزهای گذشته در ارتباط با تصمیم مناقشه‌برانگیز ترامپ درباره به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل، تظاهرات مختلف مسالمت‌آمیزی از طرف نیروهای محافظه‌کار مسلمان در ترکیه برگزار شد.

هواداران فلسطینیان در ترکیه همچنین روز شنبه (۱۸ آذر / ۹ دسامبر) تجمعی روبروی موزه ایاصوفیه در استانبول برگزار کردند.

حزب سعادت ترکیه که حزب اسلامی محافظه کار این کشور است دعوت به تظاهراتی در روز یکشنبه (۱۹ آذر / ۱۰ دسامبر) کرده است. هنوز از برگزاری این تظاهرات که قرار است در استانبول برگزار شود، خبری منتشر نشده است.

Comments are closed.