انتخابات آمریکا: دموکرات‌ها بیش از حد به پیروزی خود اطمینان دارند؟

هدف من از شرکت در تجمع انتخاباتی حزب دموکرات در فیلادلفیا این بود که دریابم اعضای این حزب تا چه حد مطمئنند در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیروز خواهند شد.

اعضای بلند پایه و قابل اعتماد این حزب چه به طور رسمی و چه به طور خصوصی ابراز اطمینان می‌کردند که هیلاری کلینتون نامزد حزب دموکرات، در انتخابات ماه نوامبر برنده شده و احتمالا پیروزی‌اش چشمگیر خواهد بود.

دموکرات‌ها معتقدند که طرفداری از دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواهان به دلیل تمایل مردم به یک تغییر است.

در جو کنونی، چنین تمایلی به ضرر خانم کلینتون است که مظهر طبقه حاکمه محسوب می‌شود.

ولی به عقیده دموکرات‌ها عواملی که به نفع هیلاری کلینتون است، به میزان قابل توجهی قوی‌تر است.

اول این که از نظر ترکیب جمعیت کفه طرفداران او سنگین‌تر می‌شود. غیر سفید پوستان که جمعیتشان در حال افزایش است تمایل دارند به نامزد دموکرات‌ها رأی دهند.

بخشی که تعدادشان در حال کاهش است- مردان سفید پوست- دوست دارند به حزب جمهوریخواه رأی دهند. تا حال نشانه‌ای از این که دونالد ترامپ توانسته گروه‌های رأی دهنده غیر سفید پوست را به خود جلب کند، ندیده‌ام.

دوم این که سازماندهی حزب دموکرات بهتر از حزب جمهوریخواه است. گردهمایی حزب دموکرات ویترینی بود برای نشان دادن سخنرانان قوی، صحنه پردازی عالی و پیام‌هایی که از نظر کلامی بی‌نقص بودند.

خانم کلینتون پول بیشتری در اختیار دارد، ستاد انتخاباتی‌اش بزرگ‌تر است و در مقایسه با رقیبش بهتر می‌تواند طرفدارانش را به شرکت در انتخابات ترغیب کند.

اما دونالد ترامپ برای مبارزه انتخاباتی، برنامه‌ای که بتوان در باره‌اش صحبت کرد ندارد.

Comments are closed.