انتقاد روحانی از تشدید احتمالی محدودیت‌ها علیه خاتمی

رئیس جمهور بدون نام بردن از محمد خاتمی از این که او به خاطر تشویق مردم به حضور در انتخابات "تنبیه" شده انتقاد کرد. به تازگی گزارش‌هایی درباره اعمال محدودیت‌های جدید علیه خاتمی منتشر و تکذیب شده است.

Iran Präsident Hassan Rohani (Getty Images/AFP/A. Kenare)

رئیس جمهور حسن روحانی در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی که روز شنبه، ۱۵ مهر ماه در دانشگاه تهران برگزار شد بدون نام بردن از فرد و جناح مشخصی از افزایش فشارها و محدودیت‌ها بر اصلاح‌طلبان پس از انتخابات ریاست جمهوری ۲۹ اردیبهشت انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا روحانی گفت: «ما در جامعه یک رقابت آن هم ناسالم تحت عنوان جناح‌های سیاسی ایجاد کرده‌ایم؛ در همه انتخابات‌ها این جناح‌ها مشارکت می‌کنند ما در آخر به جای آنکه همه به خاطر مشارکتشان تشویق شوند و جایزه بگیرند، یکی جایزه می‌گیرد و جناح دیگر تنبیه می‌شود. آیا نتیجه این روش اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی ایجاد می‌کند؟»

«دستگاه‌های بیکار و احضار فعالان»

حسن روحانی در بخشی از سخنان خود که به نظر می‌رسد بی‌ارتباط با حکم حبس و ممنوعیت فعالیت حزبی برای هفت فعال سرشناس اصلاح‌طلب نباشد، گفت "ممکن است برخی از دستگاه‌ها بیکار باشند و برای ایجاد شغل برای خود عده‌ای را احضار کنند".

رئیس جمهور افزود: «اگر در جناحی که از ابتدا ساختمان دیوارش کوتاه ساخته شده است، کسی خیلی هم تاثیرگذار باشد و مردم را برای مشارکت تشویق کند و تکرار کند که مردم پای صندوق بیایند، باز هم آنها نباید تشویق شوند.»

این فرد "خیلی هم تاثیرگذار" رئیس جمهور پیشین محمد خاتمی است که به کار بردن واژه "تکرار" در پیام‌های انتخابتی او برای ترغیب مردم به مشارکت در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و دوازدهمین دوره ریاست جمهوری بسیار شهرت دارد.

Comments are closed.