انتقاد شدید رئيس حزب سوسیال دموکرات آلمان از سیاست‌های ترامپ

بعد از آنگلا مرکل، صدراعظم، زیگمار گابریل وزیر خارجه، اکنون مارتین شولتس نامزد صدراعظمی آلمان از حزب سوسیال دموکرات ترامپ را به باد انتقاد گرفت. سیاستمداران آلمان شهروندان اروپا را به دفاع از ارزش‌های غربی فرا می‌خوانند.

Berlin Conference 2014 Martin Schulz (picture alliance/AA)

مارتین شولتس در مقاله‌ای در روزنامه “تاگس اشپیگل” (۳۰ مه / ۹ خرداد) لحن خود را علیه سیاست‌های ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تندتر کرد. شولتس سیاست‌های ترامپ را “باج‌خواهی سیاسی” توصیف کرد. به گفته او ترامپ زورگویی را جایگزین دیپلماسی بین‌المللی کرده است.

رئیس سابق پارلمان اروپا در مقاله خود به شدت با درخواست‌های مکرر ترامپ که از اعضای پیمان ناتو خواسته است بودجه دفاعی خود را افزایش دهند مخالفت کرد. شولتس تاکید می‌کند که اروپائیان نباید تسلیم منطق تسلیحاتی ترامپ شوند.

رئیس جمهوری آمریکا اخیرا در افتتاحیه پیمان ناتو گفت که ۲۳ کشور از مجموع ۲۸ عضو ناتو هنوز دو درصد بودجه ناخالص داخلی خود را صرف هزینه دفاعی نمی‌کنند و بسیاری از این کشورها طی سال‌ها در همین رابطه بدهی‌های بزرگی دارند.

“علائم ناخوشایند و هشداردهنده سیاست ترامپ”

شولتس همچنین از ترامپ انتقاد می‌کند که سیاست خود را در قبال “توافق پاریس” مشخص نکرده است. به نظر رئیس سابق پارلمان اروپا رئیس جمهوری آمریکا در حال حاضر مواضعی بین لغو توافق پاریس و مذاکرات دوباره بر سر این توافق اتخاذ کرده است و این سیاست به قول شولتس یک نشانه نگران‌کننده ‌و ناخوشایند است.

توافق پاریس بعد از یک روند طولانی مذاکرات در سال ۲۰۱۵ میلادی حاصل شد و گامی بزرگ در راه مقابله با گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی بر اثر گازهای گلخانه‌ای محسوب می‌شود.

در آلمان هم دولتمردان حاکم و هم سیاستمداران اپوزیسیون در قبال سیاست‌های ترامپ سیاست واحدی اتخاذ کرده‌اند.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان هم روز یکشنبه ۲۸ مه (۷ خرداد) در مونیخ سرخوردگی خود را از برخورد هیئت آمریکایی در نشست جی ۷ چنین ابراز کرد: «زمانی که ما می‌توانستیم خود را به طور کامل به دیگران بسپاریم به پایان رسیده است.»

زیگمار گابریل، وزیر خارجه و معاون مرکل هم نقش رهبری آمریکا به ریاست جمهوری ترامپ را در نمایندگی کردن “ارزش‌های غربی” زیر سؤال برد. او هم‌زمان اقدامات ترامپ را که باعث “تضعیف” غرب شده‌اند، مورد انتقادهایی بی‌سابقه قرار داد.

Comments are closed.