اولین واکنش ترامپ بعد از تصمیم او درباره اورشلیم

به دنبال بروز ناآرامی‌ها در مناطق فلسطینی و ادامه اعتراضات بین‌المللی به تصمیم ترامپ مبنی بر به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل، او اکنون به حفظ "آرامش و خویشتن‌داری" دعوت می‌کند.

USA Trump erkennt Jerusalem als Hauptstadt Israels an (Reuters/K. Lamarque)

دونالد ترامپ که معمولا از طریق توییتر با طرفدارانش در ارتباط است، به دنبال تصمیم خود درباره شناسایی اورشلیم (بیت المقدس) به عنوان پایتخت اسرائیل تا کنون واکنش رسمی نشان نداده بود. این بار ولی او از طریق سخنگوی خود اظهارنظر کرد.

سخنگوی ترامپ در داخل هواپیمای مخصوص ریاست جمهوری Air Force One در مسیر فلوریدا اعلام کرد که رئیس جمهور ترامپ امیدار است که "صدای بردباری بر صدای نفرت غلبه کند".

به گفته سخنگوی ترامپ رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفته است که او "برای رسیدن به توافق برای صلحی پایدار میان اسرائیل و فلسطینی‌ها" تلاش خواهد کرد.

تصمیم ترامپ در جهت به رسمیت شناختن اورشلیم  به عنوان پایتخت اسرائیل موجی از اعتراضات جهانی را برانگیخت.

آخرین خبرها از درگیری ‌فلسطینی‌ها با پلیس و نیروهای امنیتی اسرائیل در اورشلیم و مناطق فلسطینی‌نشین از کشته‌شدن دو نفر و مجروح‌شدن ۷۶۰ نفر دیگر حکایت دارند. از این عده ۲۶۱ نفر در اثر شلیک گلوله مجروح شده‌اند.

فلسطین مذاکرات صلح با آمریکا را به تعلیق درآورد

از طرفی سازمان آزادی‌بخش فلسطین اعلام کرده است تا زمانی که آمریکا از تصمیم خود منصرف نشود، هیچگونه مذاکرات صلحی با دولت اسرائیل صورت نخواهد گرفت.

صائب عریقات، دبیرکل سازمان آزادی‌بخش فلسطین با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در توییتر، که در الجزیره نیز منتشر شده، اعلام کرد: «مذاکرات صلح با اسرائیل زیر نظارت آمریکا تا زمانی که این کشور از تصمیم خود درباره پایتخت اسرائیل منصرف نشود، به تعلیق در می‌آید.»

آقای عریقات تاکید کرد: «هر فلسطینی که با طرف آمریکا درباره روند مذاکرات صلح ملاقات می‌کند، به مثابه پذیرفتن تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا خواهد بود. بنابراین تا زمانی که آمریکا از تصمیم خود درباره قدس منصرف نشود، در رابطه با احیای روند صلح خاورمیانه هیچ دیداری صورت نخواهد گرفت.»

گفتنی است عریقات پیش از نیز درباره تصمیم ترامپ گفته بود: آمریکا با این تصمیم به نقش خود در مذاکرات صلح پایان داده است.

Comments are closed.