بیانیۀ پایانی اجلاس تهران: هیچ تصمیم علنی در مورد ادلب اعلام نشد

mediaا

در بیانیۀ مشترکی که رؤسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه، بعد از گفتگو در تهران صادر کردند، تنها مطالبی کلی در بارۀ همکاری این سه کشور در سوریه ذکر شده است. در این بیانیه توضیح داده نشده که عملیات نظامی در ادلب به صورت گسترده به اجرا درخواهد آمد یا خیر.

بعد از ظهر روز جمعه ١۶ شهریور/٧ سپتامبر، بعد از گفتگوها میان رؤسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه، بیانیۀ مشترکی صادر شد که متن فارسی آن را خبرگزاری‌های ایرانی منتشر کردند.

در این بیانیه سه رئیس جمهوری توافق کرده‌اند که "روند آستانه" را ادامه دهند و مطابق با "روح همکاری که در فُرمَت آستانه شکل گرفته است"، وضعیت ادلب را دنبال کنند. اما هیچ توضیح یا اشاره‌ای در مورد عملیات نظامی در ادلب دیده نمی‌شود.

با اینحال، قبل از صدور بیانیه، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه بار دیگر نسبت به خطر "حمام خون" در ادلب هشدار داد. روحانی و پوتین هم مثل گذشته، بر لزوم "پاکسازی" این منطقه از "تروریست‌ها" سخن گفتند. بدین ترتیب به نظر می‌رسد که سه رهبر سیاسی – حداقل در ظاهر – بر سر مواضع قبلی خود هستند. در نتیجه معلوم نیست که در صورت حملۀ نیروهای رژیم دمشق به ادلب و همراهی ایران و سوریه، آنکارا چه رفتاری خواهد داشت و "روح همکاری" با مسکو و تهران را چگونه حفظ خواهد کرد.

در بیانیۀ مشترک همچنین تأکید شده که "منازعۀ سوریه هیچ راه‌حل نظامی نمی‌تواند داشته باشد و تنها از طریق مذاکرات می‌توان به آن پایان داد". امضاکنندگان تعهد کرده‌اند که در جهت "ایجاد و آغاز کار کمیته قانون اساسی" سوریه کمک کنند.

پوتین، روحانی  و اردوغان می‌گویند که "در جنگ علیه تروریسم، جداسازی بین گروه‌های تروریستی (أمثال تحریر شام و داعش) و گروه‌های معارض مسلح که به آتش بس پیوسته یا خواهند پیوست، بسیار حائز اهمیت خواهد بود". اما مشخص نیست که این آتش بس کی و دقیقاً در کجا رعایت خواهد شد.

در پایان این بیانیه آمده است که "ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور فدراسیون روسیه، تصمیم گرفتند نشست بعدی را در فدراسیون روسیه برگزار نمایند".

Comments are closed.