ترکیه کالاهای الکترونیک آمریکا را تحریم می‌کند

media 

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه امروز سه شنبه ۱۴ اوت اعلام داشت که دولت آنکارا کلیه محصولات الکترونیکی ساخت آمریکا را در لیست تحریم‌های خود قرار خواهد داد. رئیس جمهوری ترکیه این اقدام را با تاکید بر لزوم توسعه‌ی تولیدات الکترونیک داخلی توجیه کرد.

با این حال رئیس جمهوری ترکیه تصریح کرد که دولت آنکارا اقدامات تلافی‌جویانه خود علیه تحریم و اقدامات ایذایی آمریکا را ادامه خواهد داد. رئیس جمهوری ترکیه در حالی که بامداد امروز در نشست “بنیاد تحقیقات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی” ترکیه سخن می گفت با اشاره به تحریم های اعمال شده از سوی امریکا علیه ترکیه گفت: ما تولیدات الکترونیک آمریکا را تحریم خواهیم کرد. اگرآنها “آیفون” تولید می‌کنند در مقابل “سامسونگ” هم وجود دارد و ما خودمان در داخل “ونوس” و “وستل” را تولید می‌کنیم”.

رجب طیب اردوغان بار دیگر تاکید کرد که مشکلات اقتصادی کنونی ترکیه منشأ داخلی ندارد بلکه سناریوهای خارجی است که علیه این کشور اجرا می‌شود. اردوغان گفت: آنها از اقتصاد به عنوان یک اسلحه استفاده می‌کنند. در این صورت ما نیز هزینه‌ای را بر کشورهایی که جنگ اقتصادی را علیه ترکیه اجرا می‌کنند، اعمال می‌کنیم. مردم ترکیه با تمام وجود خود، با چنگ و دندان از آزادی و شرافت خود دفاع می‌کنند».

اردوغان با انتقاد از سیاست های آمریکا گفت: آمریکا کشورهای زیادی از جمله چین، روسیه، ایران، کانادا و حتی اتحادیه اروپا را هدف جنگ اقتصادی خود قرار داده است. اما عملیات عمیق‌تر و بزرگتری علیه ترکیه در حال اجرا است. اردوغان تاکید کرد که، ملت ترکیه به خود متکی خواهد بود. چیزی را تولید می‌کنیم که اکنون نداریم. نقشه‌هایی که برای ملت ما ریخته‌اند، یکی پس از دیگری نقش بر آب خواهد شد. اردوغان به مردم ترکیه وعده داد که ترکیه فردا، از امروز قوی‌تر خواهد بود.

و اما به دنبال افزایش تنش دیپلماتیک میان دو عضو مهم “ناتو” ترکیه و آمریکا در انکارا بار دیگری موضوع بسته شدن پایگاه نظامی “اینجرلیک” در جنوب ترکیه مطرح شده است. پایگاه نیروی هوایی آمریکا “اینجرلیک” که دهه‌هاست در حوالی شهر”آدانا” قراردارد، یکی از عمده ترین پایگاه‌های نظامی آمریکا در مبارزه علیه داعش در سوریه به شمار می رود. به گفته کارشناسان بستن این پایگاه از سوی دولت آنکارا می‌تواند بردامنه تنش‌ها میان واشنگتن و انکارا بیافزاید.

در ماه مه گذشته یک بار”مولود چاووش اغلو”، وزیر امور خارجه ترکیه تهدید کرده بود که ممکن است پایگاه نظامی اینجرلیک به روی نظامیان آمریکا بسته شود. وزیر امور خارجه ترکیه با اشاره به تصمیم آمریکا برعدم تحویل هواپیماهای رادارگریز” اف – 35″ آمریکایی به ارتش ترکیه گفته بود که اگرآمریکا در مواضع خود در قبال ترکیه تجدید نظر نکند آنکارا، مانع دسترسی واشنگتن به پایگاه هوایی “اینجرلیک” خواهد شد.

لازم به یاد آوری است که پایگاه هوایی اینجرلیک در استان “آدانا” در جنوب ترکیه که به عنوان یک پایگاه نظامی مهم منطقه ای در نزدیکی مرزهای اتحاد جماهیر شوری از سال ۱۹۵۵ فعال شده است، با فروپاشی شوروی و جلوگیری ترکیه از استفاده آن در عملیات های منطقه ای توسط آمریکا و متحدانش، دیگر آن اهمیت دوران جنگ سرد را ندارد. هم اکنون تعدادی از کشورهای عضو ناتو و نیز برخی کشورهای عضو ائتلاف ضد داعش در این پایگاه نظامی نیروی مسلح مستقر کرده اند.

Comments are closed.