تعقیب کشتی جنگی روسیه توسط ناوچه بریتانیا

یک ناوشکن بزرگ روسی در عبور از آب‌های بین‌المللی نزدیک بریتانیا مورد تعقیب ناوچه بریتانیایی قرار گرفت. وزیر دفاع بریتانیا گفت، این چندمین مورد از این دست در طول چند روز گذشته بوده است.

Russisches Schiff wird von HMS St Albans eskortiert (picture alliance/dpa/The UK Ministry of defence)

یک ناوچه نیروی دریایی بریتانیا یک کشتی جنگی روسی را در دریای شمال تعقیب کرد. وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد، ناوچه بریتانیایی کشتی جنگی "آدمیرال گورشکف" روسیه را در روز دوشنبه ۲۵ دسامبر (۴ دی) در آب‌های بین‌المللی نزدیک بریتانیا تعقیب کرده است.

بنا بر این گزارش، ناوچه HMS St Albans بریتانیا که اقدام به این کار کرده بود در طول همان روز به پایگاه خود در پورتموث بازگشته است.

وزارت دفاع بریتانیا می‌گوید اخیرا تردد کشتی‌های روسی در آب‌های بریتانیا افزایش یافته است.

به نقل از این وزارت‌خانه، یکشنبه ۲۴ دسامبر کشتی گشتی HMS Tyne بریتانیا نیز یک کشتی تجسسی روسیه را که مسیر دریای شمال را طی می‌کرد تعقیب کرد. یک هلی‌کوپتر نیروی دریایی بریتانیا هم دو کشتی دیگر روسی را تعقیب و نظاره کرد.

گوین ویلیامسون، وزیر دفاع بریتانیا می‌گوید، در حراست از آب‌های بریتانیا "تردید نخواهد کرد" و "هیچ نوع تجاوزی را تحمل نمی‌کند."

به گزارش شبکه بین‌المللی بی‌بی‌سی، ویلیامسون افزود، بریتانیا وقتی موضوع "دفاع از کشور، مردم و مصالح ملی این کشور در میان است" مورد ارعاب قرار نخواهد گرفت.

روابط تنش‌آلود

مناسبات روسیه و بریتانیا از مدت‌ها قبل دستخوش تنش شده است. در حال حاضر یک کمیسیون پارلمان بریتانیا اتهام‌هایی در مورد حملات سایبری روسی در جریان رفراندوم برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) در سال ۲۰۱۶ و انتخابات پارلمانی بریتانیا در سال ۲۰۱۷را بررسی می‌کند.

جمعه ۲۲ دسامبر، بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا، در سفر به مسکو که نخستین دیدار یک وزیر خارجه بریتانیا در طول پنج سال گذشته از روسیه محسوب می‌شد تلاش ‌کرد به تنش‌ها پایان دهد. با این حال او در کنفرانس رسانه‌ای مشترک با سرگئی لاوروف، همتای روسی‌اش، دوباره بحث تلاش احتمالی روسیه برای دستکاری در رفراندوم برگزیت را مطرح کرد.

هشدار ناتو درباره فعالیت‌های‌ روسیه

فعالیت‌های دریایی روسیه که در گزارش روزنامه آمریکایی "واشنگتن‌پست" بازتاب یافت، در هفته‌ گذشته در مرکز توجه افکار عمومی قرار گرفت. این روزنامه به نقل از اندرو لنون، فرمانده نیروهای زیردریایی ناتو نوشت: «ما شاهد فعالیت بی‌سابقه روسیه در نزدیک کابل‌های ‌زیر دریا هستیم.»

کابل‌های ارتباطی قرارگرفته در کف اقیانوس اطلس ارتباطات اینترنتی و تلفنی دو سوی اقیانوس میان اروپا و آمریکای شمالی را میسر می‌کنند. از طریق ارتباطاتی که به واسطه این کابل‌ها ممکن می‌شود روزانه هزاران میلیارد دلار معامله صورت می‌گیرد. در صورتی که به این کابل‌ها آسیب برسد فاجعه اقتصادی عظیمی رخ خواهد داد.

مقام‌های نظامی و امنیتی پیمان ناتو از افزایش ‌کم‌سابقه فعالیت ‌زیردریایی‌های روسیه در اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه سخن گفته‌ و آن را هشدارآمیز خوانده‌اند.

اندرو لنون، فرمانده نیروهای زیردریایی ناتو به "واشنگتن پست" گفته است: «تحرکات زیردریایی روسیه به ویژه در نزدیکی کابل‌های ارتباطی چشمگیر است. بی‌گمان روسیه به دنبال کسب اطلاعاتی درباره زیرساخت‌های پیمان ناتو و اعضای آن است.»

Comments are closed.