خداحافظی با رهبر انقلاب کوبا با فریاد “زند‌ه‌ باد فیدل”

صدها هزار نفر با فریاد “زنده‌ باد فیدل” در میدان انقلاب شهر هاوانا جمع شدند تا با فیدل کاسترو خداحافظی کنند. سران کشورهای آمریکای جنوبی، روسیه، یونان، چین، ویتنام، الجزایر و قطر در میان مشایعت‌کنندگان رهبر کوبا هستند.

سه‌شنبه شب به وقت محلی (۲۹ نوامبر/ ۹ آذر) در میدان انقلاب شهر هاوانا پایتخت کوبا تنها می‌شد سوگواری برای یک رهبر انقلابی و یک شورشی را که تمام عمرش برای عدالت مبارزه کرده بود دید؛ آنجا نشانی از خداحافظی با یک دیکتاتور نبود.

علاوه بر صدها هزار نفر از مردم کوبا، رهبران کشورهای اکوادور، الجزایر، یونان، قطر، روسیه، چین و ویتنام برای خداحافظی با فیدل کاسترو رهبر انقلاب کوبا و رئیس سابق دولت این کشور در این میدان جمع شده بودند. عکس‌هایی از چه گوارا و کامیلو سینفوئکوس، قهرمانان انقلاب کوبا در اطراف محل این گردهمایی نصب شده بود.

نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا در نطقش درباره کاسترو گفت: «او از میان ما رفت اما شکست نخورد و تاریخ او را تبرئه کرد.»

اِوو مورالس، رئیس‌جمهور بولیوی نیز درباره فیدل کاسترو گفت: «فیدل همیشه با ما و در میان ما خواهد بود. اندیشه‌های او همیشگی هستند.» او همچنین خطاب به مردم کوبا گفت: «درد شما درد ماست.»

تمامی سخنانی که در این مراسم زده شد مطابق با سلیقه کاسترو بود. او خود معروف به این بود که ساعت‌های طولانی می‌تواند سخنرانی و بحث کند.

رائول کاسترو برادر فیدل نیز در سخنانش گفت: «فیدل تمام زندگی‌اش را برای همبستگی و اتحاد صرف کرد. او یک انقلاب سوسیالیستی از سوی مردم عادی برای مردم عادی را رهبری کرد.»

دانیل اورتگا، رئیس‌جمهور نیکاراگوئه و رهبر پیشین گوریلا، شورشیان این کشور، در پشت بلندگو فریاد زد: «فیدل کجاست؟ من فیدل هستم، من فیدل هستم.» و صدها هزار نفر در پاسخ او این جمله را تکرار کردند. بسیاری نام فیدل کاسترو را روی پیشانی‌های خود نوشته بودند.

Kuba Trauer um Fidel Castro (Reuters/E. De La Osa)

از آلمان گرهارد شرودر، صدراعظم پیشین آلمان در مراسم خاکسپاری فیدل کاسترو شرکت داشت. از طرف روسیه، رئیس پارلمان این کشور به کوبا اعزام شده بود. چین معاون رئیس‌جمهورش را به این مراسم فرستاده بود و از آمریکا تنها سفیر این کشور در هاوانا و مشاور امنیتی ملی در این مراسم حضور داشتند.

ایران نیز هیأتی را برای شرکت در مراسم خداحافظی با فیدل کاسترو اعزام کرده بود.

پیش از آنکه مراسم راهپیمایی در میدان انقلاب هاوانا آغاز شود، برادر و جانشین فیدل کاسترو، رائول کاسترو به همراه معاون رئیس‌جمهور دیاز سانل که احتمالا رئیس‌جمهور بعدی کوبا خواهد بود، به عنوان گارد افتخار در کنار بنای یادبود خوزه مارتی حاضر شدند.

خاکستر فیدل کاسترو تا روز چهارشنبه ۳۰ نوامبر در محل وزارت دفاع کوبا خواهد ماند. روز چهارشنبه ظرف حامل خاکستر او به مدت چهار روز در سراسر کوبا از هاوانا به سمت سانتیاگو حمل می‌شود.

این مسیر راه برگشت “کاروان آزادی” است که در سال ۱۹۵۹ پس از پیروزی انقلاب کوبا بر دیکتاتور پیشین باتیستا، از سوی شورشیان به رهبری فیدل کاسترو طی شد. این مسیر در آن زمان از سانتیاگو به سمت هاوانا طی شده بود.

خاکستر کاسترو روز یک‌شنبه ۴ دسامبر (۱۴ آذر) در سانتیاگو محل تولد انقلاب کوبا، دفن خواهد شد.

Comments are closed.