سعد حریری: دو روز دیگر به لبنان بازمی‌گردم

نخست‌وزیر مستعفی لبنان در توئیتی اعلام کرده است که دو روز دیگر به لبنان بازمی‌گردد. از ۱۰ روز پیش که حریری به طور ناگهانی در عربستان استعفا داد، شایعات زیادی در باره جنبه‌ها و ابعاد این استعفا مطرح بوده است.

Saudi Arabien Ex-Premier Hariri kündigt Rückkehr in den Libanon an (Reuters/M. Azakir)

سعد حریری، نخست‌وزیر مستعفی لبنان، روز سه‌شنبه (۱۴ نوامبر/ ۲۳ آبان)  در توئیت خود اعلام کرد که "حالش خوب است و دو روز دیگر به لبنان باز می گردد". او نوشت که که خانواده‌اش در عربستان باقی می‌مانند.

از زمان استعفای غیرمترقبه سعد حریری در عربستان شایعات و گمانه‌زنی‌هایی در باره نحوه و انگیزه‌‌های این استعفا و نقش درگیری عربستان با ایران در آن مطرح بود. مصاحبه حریری بعد از استعفا هم نتوانست چند و چون این ماجرا را روشن کند و ابهامات را بزداید.

این در حالی بود که گروه‌های نزدیک به حریری در خود لبنان نیز نسبت به اقدام او تردید داشتند و میشل عون، رئیس جمهور لبنان، هم اعلام کرد که استعفای حریری باید طبق قانون در خود لبنان صورت گیرد.

حریری همچنین روز سه‌شنبه با اسقف اعظم کلیسای مارونی‌ها دیدار کرد. این اولین سفر بشاره پطرس الراعی، اسقف اعظم کلیسای مارونی‌ها، به ریاض است. او در دیداری که تاریخی خوانده شده، با ملک سلمان و محمد بن سلمان، پادشاه و ولیعهد عربستان نیز دیدار کرد.

ولایتی: حریری را تهدید نکردم

استعفای ناگهانی سعد حریری در فاصله میان دو سفر پیاپی او به عربستان صورت گرفت. او در میان این دو سفر دیداری هم با علی‌اکبر ولایتی در بیروت داشت. ابتدا شایعاتی جریان داشت که ولایتی در دیدارش با  حریری او را تهدید کرده است که باید بیش از پیش با مواضع "مقاومت" (حزب‌الله لبنان) هماهنگ شود.

Libanon Beirut - Saad Hariri, Ali Akbar Velayati (picture-alliance/AP Photo/D. Nohra) 

خود علی‌اکبر ولایتی، مشاور ارشد علی خامنه‌ای در امور بین‌الملل، هم روز سه‌شنبه به رسانه‌های ایران گفت که دیدار با سعد حریری "تند و خشن" نبود و نخست‌وزیر مستعفی لبنان را تهدید نکرده است.

حریری در مصاحبه‌ یادشده گفته بود که از ولایتی خواسته است که ایران سیاست‌های خود را در یمن تغییر دهد. ولایتی با تکذیب این اظهارات گفت: «ما آقای حریری را تهدید نکردیم و در مورد مسائل جاری منطقه بحث کردیم. ایشان می‌خواست به ‌نوعی بین ایران و عربستان سعودی وساطت کند و ما تأکید کردیم که ما مشکلی با عربستان سعودی نداریم اما اینکه سعودی‌ها بیش از ۲ سال مردم یمن را بمباران می‌کنند و این کشور را محاصره کردند و ۷۰۰ هزار نفر دچار وبا شدند. این دیگر ربطی به سیاست ندارد و به خاطر مسائل انسانی هم که شده با یمنی‌ها مذاکره کنند.»

Comments are closed.