مدیرعامل توتال: تعجب نخواهد کرد که قیمت نفت خام در ماه‌های آینده به ۱۰۰ دلار افزایش یابد

media

 بربستر تردیدها و نگرانی های ایجاد شده در باره صادرات نفت ایران در اثر تحریم نفتی ایران توسط آمریکا و کاهش صادرات نفت ونزوئلا، قیمت نفت خام در جهان با سرعت در حال افزایش است. قیمت هر بشکه نفت خام برنت روز پنجشنبه ۱۷ مه/ ۲۷ اردیبهشت از مرز ۸۰ دلار عبور کرد. در همین حال قیمت هر بشکه نفت سبک تگزاس موسوم به “دبلیو تی آی” نیزامروز از مرز ۷۲ دلار گذر کرد. این بالاترین افزایش قیمت نفت از نوامبر سال ۲۰۱۴ است. قیمت نفت خام در بازارهای جهانی ظرف یک سال گذشته( از ماه مه گذشته تا امروز) در حدود ۵۰ درصد افزایش یافته است. پاتریک پویانه مدیرعامل شرکت توتال فرانسه امروز گفت: تعجب نخواهد کرد که قیمت هر بشکه نفت خام در ماه‌های آینده به ۱۰۰ دلار افزایش یابد.

پاتریک پویانه، مدیرعامل شرکت فرانسوی توتال که امروز در” مرکز بررسی‌های استراتژیک و بین المللی” در واشنگتن سخنرانی می کرد، گفت:” ما در جهان تازه‌ای زندگی می کنیم که در آن تنش های ژئوپلتیک نقش تعیین کننده‌ای در بازار دارند… هم اکنون میزان تقاضای جهانی نفت افزایش یافته است، اوپک و روسیه به موازین تعیین شده در باره میزان عرضه نفت پایبند هستند؛  تصمیماتی که در باره ایران اعلام شده، موجب جهش قیمت نفت در بازار شده است. من تعجب نخواهم کرد که ظرف ماه‌های آینده، نفت بشکه‌ای ۱۰۰ دلار را در بازار مشاهده کنم.”

افزایش قیمت نفت می تواند چالش‌های عمده‌ای را برای اقتصاد کشورهای پیشرفته صنعتی وارد کننده نفت و همچنین دیگر کشورهای وارد کننده نفت خام داشته باشد.

” گِرگ ارلام” تحلیل‌گر اقتصادی نزد ” اوآندا”می گوید: افزایش قیمت نفت موجب کاهش فعالیت‌های اقتصادی در اقتصادهای پیشرفته خواهد شد و در همین حال، افزایش قیمت نفت، گرانی و تورم را با خود به همراه می آورد.

در تازه ترین گزارش مالی شرکت مسافربری هوایی “ایرفرانس-ک ال ام” برآورد شده که هزینه‌های سوخت این شرکت در اثر افزایش قیمت نفت ۳۵۰ میلیون یورو در سال ۲۰۱۸ افزایش خواهد یافت.

افزایش قیمت نفت خام در جهان درحالی است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه گذشته اعلام کرد که وزارت انرژی و وزارت خزانه‌داری این کشور می‌توانند تحریم‌های نفتی ایران را آغاز کنند، چرا که عرضه نفت در جهان اکنون زیاد است و نگرانی در باره افزایش قیمت نفت در جهان وجود ندارد.

خبرگزاری فرانسه گزارش می‌دهد که افزایش امروز قیمت نفت، واکنش بازار به کاهش عرضه و افزایش تقاضا در  بازار نفت آمریکا است. این افزایش  در آستانه اعلام کاهش قابل توجه در میزان ذخایر نفت خام آمریکا و دیگر فرآورده های نفتی در این کشور صورت گرفته است.

Comments are closed.