هیچ کشوری حاضر نیست نیروهایش را از سوریه خارج کند

دمشق از آمریکا خواست، نیروهای خود را از سوریه خارج کند. نیروهای آمریکایی اما، به گفته وزیر خارجه این کشور، برای مبارزه با تروریسم در سوریه خواهند ماند. روسیه نیز حضور نیروهای خود و ایرانی در سوریه را مشروع می‌داند.

سربازان روس در حلب (ژانویه ۲۰۱۷)سربازان روس در حلب (ژانویه ۲۰۱۷)

روز سه‌شنبه (۱۴ نوامبر / ۲۳ آبان) وبسایت فارسی‌زبان خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گزارش داد که دولت این کشور خواستار خروج نیروهای آمریکایی از اراضی سوریه شده است.

این خبرگزاری به نقل از یک منبع رسمی نوشت: «حضور نیروهای آمریکایی یا هر گونه حضور نظامی در سوریه بدون موافقت دولت سوریه، تجاوز به حاکمیت ملی جمهوری سوریه و نقض آشکار منشور و اصول سازمان ملل به شمار می‌رود.»

در ادامه این گزارش آمده است که «آمریکا و امثال آن نخواهند توانست با فشار نظامی» بحران سوریه را حل کنند.

پیش‌تر دولت ایالات متحده تاکید کرده بود که حضور نیروهایش در سوریه برای مبارزه با تروریسم ضروری است.

واشنگتن اما بارها خواهان خروج نظامیان و شبه‌نظامیان ایرانی از سوریه شده است.

محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران وهمراهانش در نزدیکی حلبمحمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران وهمراهانش در نزدیکی حلب

"حضور مشروع" نیروهای ایرانی در سوریه

روز سه‌شنبه سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، اظهار داشت که حضور نیروهای ایرانی در خاک سوریه "مشروع" است.

به گزارش خبرگزاری آلمان، رسانه‌های گوناگون، به‌ویژه در اسرائیل، به این نتیجه رسیده بودند که توافق آمریکا، اردن و روسیه بر سر ایجاد یک منطقه کاهش تنش در سوریه زمینه خروج نیروهای جمهوری اسلامی از این کشور جنگ‌زده را فراهم خواهد کرد. لاوروف ضمن تاکید بر اینکه منطقه کاهش تنش در جنوب غربی سوریه در نزدیکی مرزهای اردن و اسرائیل ایجاد خواهد شد، اظهار داشت که قرار است گروه‌های غیرسوری از این منطقه عقب‌نشینی کننند، «اما تاکنون کسی در باره خروج ایران صحبت نکرده است».

پیش‌تر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، در واکنش به بیانیه‌ مشترک سران آمریکا و روسیه گفته بود، در صورتی که پوتین و ترامپ به "این توافق" رسیده‌اند، پس دیگر حضور نظامیان این کشورها در سوریه بی‌مورد است.

رئیس جمهور ایالات متحده و همتای روسی او در بیانیه‌‌ای که در حاشیه دیدار سران آپک منتشر شد تاکید کرده بودند که بحران سوریه راه حل نظامی ندارد.

Comments are closed.