واکنش ایران به سخنان تیلرسون در مورد “نقش منفی” ایران

وزارت خارجه ایران ساعاتی پس از سخنان وزیر خارجه آمریکا در مورد "فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران"، این سخنان را نشانه "اصرار بی‌مورد در تکرار اتهامات واهی" نسبت به ایران خواند. آمریکا خواستار افزایش فشار بر ایران است.

default

بهرام قاسمی‌، سخنگوی وزارت خارجه ایران چهارشنبه (۱۵ آذر/ ۶ دسامبر) سخنان وزیر خارجه آمریکا در نشست خبری مشترک با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را "بیان مکرر اتهامات بی‌اساس و دروغ" خواند. سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت که این سخنان "هیچ کمکی به جبران خطاهای راهبردی و بزرگ آمریکا در قبال ایران و منطقه طی دهه‌های اخیر نخواهد کرد."

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا سه‌شنبه شب در یک نشست خبری مشترک با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل، با اشاره به آزمایش‌های موشکی جمهوری اسلامی، مدعی عدم پایبندی تهران به برجام شد.
بهرام قاسمی در واکنش به این سخنان آمریکا را به "اصرار بی‌مورد و لجاجت بی‌ثمر در تکرار اتهامات واهی نسبت به جمهوری اسلامی ایران" متهم کرد.

او به وزیر خارجه آمریکا توصیه کرد "با واقعیات و تاریخ منطقه و سیاست‌های آمریکا و آثار و عواقب آن که به بحران‌های شدید و کشتار صدها هزار زن و کودک و انسان بی‌گناه منجر شده"، آشنا شود. سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت :«نادیده انگاشتن اقدامات خطیر ایران در کمک به ثبات، امنیت و مبارزه با تروریسم و ایراد اتهامات دروغ، تنها می‌تواند ناشی از عصبانیت این کشور از مبارزه بی‌امان جمهوری اسلامی ایران باشد.»

وزیر خارجه آمریکا گفته بود که ایران تمام منطقه را، از جمله با حمایت از حزب‌الله لبنان و شبه‌نظامیان حوثی در یمن، بی‌ثبات می‌کند. او با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی به سوریه هم سلاح می‌فرستد، گفته بود: «ما نمی‌توانیم این فعالیت‌ها را نادیده بگیریم.»

تیلرسون در نشست خبری خود با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم‌زمان خواستار اتخاذ تدابیر مشترک برای مقابله با ایران شده بود. وزیر خارجه آمریکا تأکید کرده بود که برای تضمین اینکه ایران به تعهدات هسته‌ای خود عمل کند باید فشار بر این کشور ادامه یابد.

اتحادیه اروپا خواستار حفظ برجام است. همزمان آلمان و فرانسه نگران برنامه موشکی ایران هستند. این دو کشور در این موضوع با هم توافق دارند که جمهوری اسلامی ایران باید در برنامه‌ موشکی خود تجدیدنظر کند و از تنش موجود در روابط خود با جامعه جهانی بکاهد. وزیر خارجه آمریکا پنجشنبه (۱۶ آذر/ ۷ دسامبر) در وین، پایتخت اتریش، در نشستی با حضور وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان امنیت و همکاری اروپا شرکت خواهد کرد.

Comments are closed.