واکنش تند رئیس قوه قضائیه به انتقاد رئیس جمهور

رئیس قوه قضائیه انتقاد اخیر روحانی از تشدید محدودیت‌ها علیه خاتمی و احضار فعالان سیاسی را "بی‌مبنا" خواند. دادستان کل کشور نیز با کنایه به معاون اول روحانی او را به تضعیف قوه قضائیه و زدن "انگ برخورد سیاسی" متهم کرد.

Amoli Larijani Justiz Iran (Isna)

رئیس جمهور حسن روحانی در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی که روز شنبه (۱۵ مهر/ ۷ اکتبر) در دانشگاه تهران برگزار شد، در سخنانی که به نظر می‌رسد بی‌ارتباط با حکم حبس و ممنوعیت فعالیت حزبی برای هفت فعال سرشناس اصلاح‌طلب نباشد، گفت: «ممکن است برخی از دستگاه‌ها بیکار باشند و برای ایجاد شغل برای خود عده‌ای را احضار کنند.»

روحانی در این مراسم بدون نام بردن از رئیس جمهور پیشین با توجه به محدودیت‌های جدیدی که گفته می‌شود علیه او اعمال شده، گلایه کرد که به جای تشویق محمد خاتمی به خاطر ترغیب مردم به مشارکت در انتخابات، او را "تنبیه" می‌کنند.

ظاهرا رئیس قوه قضائیه، صادق لاریجانی نشست روز دوشنبه‌ی مسئولان عالی قضایی را فرصت مناسبی دیده تا آن گونه که روابط عمومی این نهاد گزارش کرده، به "برخی توهین‌ها به دستگاه قضائی از سوی بعضی از مسئولان" واکنش نشان دهد.

لاریجانی در این نشست گفت: «اخیرا برادر بزرگواری گفته است که قوه قضائیه از سر بیکاری دائما اقدام به احضار افراد می‌کند. این سخنان بسیار کم لطفی است. در پاسخ باید گفت که قوه قضائیه حسب وظیفه اصلی و ذاتی خود اقدام به رسیدگی قضایی و اجرای عدالت می‌کند.»

انتقاد از "سینه‌زنی دولت دور برجام"

رئیس قوه قضائیه واکنش به این "کم‌لطفی" را با لحن تندتری ادامه داد: «بنابراین قوه قضائیه از سر بیکاری افراد را احضار نمی‌کند. اگر بیکاری وجود دارد این شما هستید که چهار سال کشور را رها کردید و دور برجام سینه زدید گویی کشور کار و مشکل دیگری ندارد. ما هم کار داریم و هم محکم در مسیر قانونی خود ایستاده‌ایم.»

Iran Präsident Hassan Rohani (IRNA)

صادق لاریجانی در بخش دیگری از اظهاراتش که می‌تواند واکنش به سخنان اسحاق جهانگیری، معاون اول روحانی پس از بازداشت بردادرش تلقی شود، ابراز تاسف کرد که در جریان رسیدگی به برخی پرونده‌های مالی - اقتصادی به محض اینکه کسی احضار می‌شود، عده‌ای تلاش می‌کنند آن را "به سمت مسائل سیاسی ببرند" تا جلوی رسیدگی قضائی "سنگ‌اندازی" کنند.

Comments are closed.