ژنرال پترائوس؛ نامزد جدید پست وزارت امور خارجه آمریکا

دونالد ترامپ با دیوید پترائوس، ژنرال پیشین ارتش آمریکا دیدار کرد. پترائوس یکی از گزینه‌های ممکن به همراه میت رامنی برای تصدی پست وزارت خارجه به شمار می‌آید. او پیشتر به جرم افشای اسرار دولتی به حبس تعلیقی محکوم شده بود.

USA New York - David Petraeus (DW/M. Gak)دیوید پترائوس، ژنرال پیشین آمریکا

دونالد ترامپ برای یافتن وزیر امورخارجه آتی آمریکا با دیوید پترائوس، ژنرال پیشین ارتش ایالات متحده دیدار و گفت‌وگو کرد. رئیس‌جمهور منتخب آمریکا در یک خبرتوییتری اعلام کرد که پس از این دیدار با پترائوس “بسیار تحت‌تاثیر” شخصیت او قرار گرفته است.

پترائوس نیز دیدار با دونالد ترامپ در نیویورک را “بسیار خوب” توصیف کرد. به گفته پترائوس، دونالد ترامپ در این دیدار “تفاهم زیادی برای مقابله با چالش‌های متفاوت” از خود نشان داد.

پترائوس در هفته گذشته اعلام کرد که آماده برای پذیرش مقامی در دولت ترامپ است. پترائوس که ۶۴ سال دارد احتمالاً می‌تواند مسئولیت پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا را نیز برعهده بگیرد. اما در محافل نزدیک به ترامپ گفته می‌شود که برای این پست ژنرال جیمز متیس هم‌چنان گزینه اول است.

پترائوس یکی از فرماندهان برجسته نظامی در آمریکا به شمار می‌آید. او پیشتر فرمانده نیروهای نظامی آمریکا در عراق، فرمانده ناتو در افغانستان و رئیس فرماندهی مرکزی نیروهای نظامی ایالت متحده آمریکا بوده است.

پترائوس در سال ۲۰۱۱ نیز ریاست سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) را بر عهده گرفت، اما پس از یک سال مجبور شد که از مقام خود کناره‌گیری کند. دلیل این کناره‌گیری به ماجرای رابطه‌ی شخصی پترائوس با نویسنده زنی بر می‌گردد که در آن زمان زندگینامه‌ی پترائوس را نگارش می‌کرد. پترائوس متهم شد که به دلیل رابطه شخصی با این نویسنده برخی از اطلاعات محرمانه نظامی را در اختیار او نهاده است.

پترائوس در سال ۲۰۱۵ در دادگاهی به دلیل افشای اطلاعات محرمانه مجرم شناخته و به دو سال حبس تعلیقی و پرداخت ۱۰۰ هزار دلار جریمه محکوم شد.

چه کسی وزیر امورخارجه آمریکا می‌شود؟

در هفته گذشته ترامپ دیداری نیز با میت رامنی، نامزد پیشین جمهوری‌خواهان برای مقام ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۲ داشت. رامنی در دوران کارزار انتخاباتی به شدت به سیاست‌های ترامپ انتقاد داشت.

نزدیکان رئیس‌جمهور منتخب آمریکا به‌ویژه کلین کانوی، مشاور بانفوذ ترامپ نظر مثبتی درباره میت رامنی ندارند، اما گفته می‌شود که قرار است ترامپ بار دیگر با رامنی دیدار کند.

در روز سه‌شنبه (۲۹ نوامبر) نیز قرار است دونالد ترامپ با سناتور باب کورکر یکی دیگر از نامزدهای احتمالی برای پست وزارت امورخارجه آمریکا گفت‌وگو کند. کورکر در حال حاضر رئیس کمیته خارجی سنای آمریکا است.

نفر چهارمی که نام او پیشتر در به عنوان وزیر آتی وزارت امور خارجه آمریکا مطرح می‌شد، رودالف (رودی) جولیانی، شهردار سابق نیویورک است. جولیانی یکی از حامیان سرسخت و وفادار ترامپ در زمان مبارزه انتخاباتی بود.

Comments are closed.