کپنهاگ ایران را به تدارک سوءقصد در خاک دانمارک متهم کرد

media

دولت دانمارک جمهوری اسلامی ایران را متهم کرد که قصد داشته سوءقصدی را علیه نمایندۀ گروه جدایی‌طلب “جنبش مبارزۀ عرب برای آزادی اهواز” تدارک ببیند. این گروه، مسئولیت حملۀ تروریستی و کشتار در شهر اهواز را به عهده گرفته بود.

روز سه‌شنبه ٣٠ اکتبر/٨ آبان، آقای فین بورک رئیس سازمان امنیت دانمارک طی یک نشست مطبوعاتی جمهوری اسلامی را متهم کرد و گفت که ٩ روز قبل – ٢١ اکتبر – یک شهروند نروژی ایرانی‌تبار در ارتباط با این پرونده بازداشت شده است. او گفت که این فرد به تقاضای دانمارک، در خاک سوئد دستگیر شده است. هنوز اسم فردی که در بازداشت دانمارکی‌هاست اعلام نشده است.

فین بورک گفت: “ما با عملیاتی تهاجمی سر و کار داریم که توسط یک سرویس اطلاعاتی ایرانی در خاک دانمارک تدارک دیده شده است”. او تأکید کرد که چنین اقدامی مطلقاً “غیرقابل قبول است” .

بعد از حملۀ تروریستی روز ٣١ شهریور در شهر اهواز،  ایران به دانمارک و همچنین بریتانیا و هلند اعتراض کرده بود که برخی اعضای گروه مسئول حمله را پناه داده‌اند. منظور گروه جدایی‌طلب “جنبش مبارزۀ عرب برای آزادی اهواز” است که مسئولیت خود را در سوءقصد تروریستی تأیید کرده بود، هرچند که داعش نیز مسئولیت را به عهده گرفت. “جنبش مبارزۀ عرب برای آزادی اهواز” (جنبش الاحواز) که اعضا و رهبران آن به درستی شناخته شده نیستند، از مبارزۀ مسلحانه در جهت “آزاد کردن” خوزستان طرفداری می‌کند.

امروز – سه‌شنبه – وزیر امور خارجۀ دانمارک نیز از طریق توئیتر اعلام کرد که کشورش به اقدامات جمهوری اسلامی ایران واکنش نشان خواهد داد.

واکنش دانمارک کمتر از یک ماه بعد آن رخ می‌دهد که پاریس نیز تهران را متهم کرد که علیه میتینگ سازمان مجاهدین خلق، سوءقصدی را تدارک دیده بوده است.

Comments are closed.