گزارشگران بدون مرز بازداشت خبرنگاران در تظاهرات بازار تهران را محکوم کرد

media

سازمان گزارش‌گران بدون مرز که مقر آن در پاریس است، روز جمعه ۲۹ ژوئن، با انتشار بیانیه‌ایخشونت و بازداشت خودسرانه‌ شهروند‌-خبرنگاران در تظاهرات اخیر تهران و همچنین بازداشت دوباره هنگامه شهیدی و ادامه بازداشت محمدحسین حیدری را محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است: در تاریخ ۵ تیرماه ۱۳۹۷ در حالی که تهران شاهد تعطیلی بخش هایی از بازار و تظاهرات علیه گرانی و کاهش ارزش پول ملی بود، شماری از شهروند-خبرنگاران با خشونت پلیس روبرو و برخی از آنها بازداشت شدند.

این شهروند خبرنگاران به هنگام عکسبرداری و فیلم گرفتن از تظاهرات و یا خشونت یگان ویژه مورد حمله قرار گرفته و یا بازداشت شده‌اند.

گزارشگران بدون مرز تأکید کرده که پوشش خبری تطاهرات‌ها برای رسانه‌های داخلی و خارجی ممنوع است و بیشتر اطلاعات مربوط به این تظاهرات‌ها ( فیلم و عکس و..) را شهروند-خبرنگاران تهیه و در شبکه‌های احتماعی منتشر می کنند.

به همین دلیل شهروند-خبرنگاران در تطاهرات‌ها هدف اصلی ماموران انتظامی هستند.

گزارشگران بدون مرز همچنین با اشاره به بازداشت دوباره هنگامه شهیدی و ادامه‌دار شدن بازداشت محمدحسین حیدری مدیرمسوول سایت دولت بهار، نزدیک به محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین، نوشت: جمهوری اسلامی ایران در رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات ۲۰۱۸ گزارش‌گران بدون مرز از میان ١٨٠ کشور جهان در رده ١٦۴ قرار دارد

Comments are closed.