یونیسف: آلودگی هوا جان کودکان را تهدید می کند

سازمان ملل متحد اعلام کرد: از هر هفت کودک در جهان، یک کودک در معرض خطرهای ناشی از آلودگی‌های محیط‌زیستی قرار دارد. آلودگی‌های محیط‌زیستی منجر به بروز ناهنجاری‌هایی در رشد کودکان می شود.

صندوق کودکان ملل متحد، یونیسف، در تازه‌ترین گزارش سال ۲۰۱۶، خطاب به رهبران جهان که در نشست تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد گردهم می‌آیند، گفت: بیش از ۳۰۰ میلیون کودک در سراسر جهان در مناطقی زندگی می کنند که آلودگی‌های زیست‌محیطی در این مناطق تا بیش از ۶ برابر مرز تعیین شده از سوی سازمان بهداشت جهانی، برآورد می شود. بنا بر گزارش یونیسف، بیش از ۲۲۰ میلیون تن از این کودکان در کشورهای آسیای جنوبی زندگی می‌کنند.

نشست تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۶ موسوم به کاپ ۲۲، از روز دوشنبه آینده ۷ اکتبر به میزبانی مراکش برگزار خواهد شد. این نشست جهانی در ادامه نشست سال گذشته موسوم به نشست آب و هوایی پاریس/کاپ ۲۱ برگزار می‌شود.

آنتونی لییک*، مدیرکل یونیسف، ضمن هشدار نسبت به شرایط زندگی این کودکان، تاکید کرد: آلودگی هوا، هر ساله، یکی از عمده‌ترین عوامل مرگ و میر حدود ۶۰۰ هزار کودک کمتر از ۵ سال در جهان است.

همچنین سازمان بهداشت جهانی، آمار قربانیان ناشی از عوارض آلودگی هوا در سال ۲۰۱۲ را رقمی بالغ بر ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در سراسر جهان برآورد می کند.

آلودگی‌های ناشی از فعالیت‌های کارخانه‌ها، نیروگاه‌های برق و خودروهایی که سوخت فسیلی مصرف می‌کنند، از جمله عمده‌ترین عوامل آلوده‌کننده زیست‌محیطی هستند.

Comments are closed.