۵ روز تا اولین جلسه دادگاه بابک زنجانی

تهران – ایرنا- بعد از دو سال انتظار در نهایت اولین جلسه دادگاه بابک زنجانی یا همان میلیاردر نفتی معروف، شنبه آینده یازدهم مهرماه در دادگاه انقلاب تهران برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار حقوقی قضایی ایرنا، «ب. ز» وقتی برای اولین بار بر سر زبان ها افتاد همه بدنبال آن بودند که این اسم به چه کسی تعلق دارد؛ وزارت نفت اعلام کرده بود این فرد پول های حاصل از فروش نفت را به حساب دولت نریخته است و بیش از ۲ میلیارد دلار به این وزارتخانه بدهکار است.

بابک زنجانی تاجری که تجارتش را با دباغی شروع کرد

بعد از مدتی کوتاه و قبل از بازداشت شدن این فرد، مشخص شد او کسی نیست جز بابک زنجانی؛ تاجری که در کنار تجارت، نفت، می فروخت، باشگاه فوتبال می خرید، شرکت هواپیمایی داشت، سهامدار بانک بود و در پروژه های سینمایی هم فعالیت می کرد.

از ادعای خود بابک زنجانی در دوران سربازی در اردکان و راننده مرحوم نوربخش رییس وقت بانک مرکزی بودنش، زندگی شخصی و تصمیم گیری اش مبنی بر تزریق دلارهای بانک مرکزی برای کنترل بازار که بگذریم، باید بگوییم که او ابتدا سالامبور یا دباغی بود که پوست گوسفند را به کشورهای خارجی از جمله ترکیه می فروخت.

بابک زنجانی، به گفته خودش دارای بیش از ۷۰ شرکت از جمله شرکت هلدینگ توسعه سورینت قشم، «اولین بانک سرمایه گذاری اسلامی» در مالزی، سهامدار شرکت هواپیمایی انور ترکیه، مؤسسه مالی اعتباری در امارات و بانک ارزش تاجیکستان است. او همچنین شرکت هایی در دبی، ترکیه و تاجیکستان دارد.
زنجانی پیش تر در مصاحبه ای گفت بود که هم اکنون در ایران و دیگر کشورهای دنیا با ۱۷ هزار نفر پرسنل مشغول ارایه تجارت و خدمات است.

دیماه ۹۲، تاریخی که میلیاردر نفتی بازداشت شد

بابک زنجانی در تاریخ ۹ دی ۱۳۹۲ توسط دادستانی کل کشور بازداشت شد و براساس اظهارات بیژن نامدار زنگنه، کمیته مشترک کمیسیون های اصل نود و انرژی مجلس طی ششم بهمن سال ۱۳۹۲ به منظور پیگیری پرونده بدهی نفتی وی تشکیل شد.

در این کمیته علاوه بر نمایندگانی از کمیسیون های اصل نود و انرژی مجلس، نمایندگان وزارت نفت و بانک مرکزی عضویت دارند؛ البته این در حالی است که به گفته ناصر سراج رییس سازمان بازرسی کل کشور، این سازمان پیش از بازداشت «ب.ز» به پرونده وی ورود کرده است.

Comments are closed.