در ورشو آمریکا و اسرائیل فشارهای خود را بر تهران متمرکز می‌کنند

به گزارش خبرگزاری فرانسه آمریکا و اسرائیل قصد دارند در کنفرانس دو روزۀ ورشو دربارۀ خاورمیانه عمدۀ فشارهای خود را بر جمهوری اسلامی ایران متمرکز کنند.

قرار است مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، و مایک پمپئو، وزیر امور خارجۀ این کشور، در کنار حکومت لهستان امشب چهارشنبه سیزدهم فوریه طی ضیافت شامی از شرکت کنندگان در اجلاس ورشو استقبال کنند.

اگر چه دستور کار این نشست دو روزه قدری مبهم به نظر می رسد، اما، عمدۀ مباحث و خطوط اساسی کنفرانس را مایک پمئو، مایک پنس و بنیامین نتانیاهو در سخنرانی های خود در روز پنجشنبه چهاردهم فوریه مطرح خواهند کرد.

وزیر امور خارجۀ آمریکا مایک پمپئو دیشب سه شنبه دوازدهم فوریه در بدو ورود خود به لهستان از کنفرانس ورشو به عنوان ائتلافی بین المللی یاد کرد که هدفش کاهش خطراتی است که از مدتهای طولانی در خاورمیانه ریشه دوانیده است. بنیامین نتانیاهو نیز در سخنانش بر عزم اسرائیل برای مقابله با تهدیدهای جمهوری اسلامی ایران تأکید خواهد کرد. یک روز پیش از گشایش کنفرانس ورشو، نخست وزیر اسرائیل در هشدار به حکومت تهران یادآوری کرد که “موشک های اسرائیل بُرد بسیار طولانی دارند.”

در کنفرانس ورشو سازمان مجاهدین خلق ایران نیز حضور قدرتمند و فعالی خواهد داشت. این سازمان پیوندهای نزدیکی با شخصیت های محافظه کار دولت آمریکا از جمله رودی گیلیانی دارد که از جمله سخنرانان نشست ورشو خواهد بود.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجۀ جمهوری اسلامی ایران، امروز چهارشنبه بیست و سوم بهمن ماه در یک کنفرانس خبری در تهران نشست ورشو دربارۀ خاورمیانه را به نوزادی تشبیه کرد که به گفتۀ او مرده متولد شده است. وی در توضیح این ادعا گفت که مقامات آمریکا نتوانستند حتا بر سر انتشار یک بیانیه مشترک در پایان نشست ورشو با دیگر شرکت کنندگان در این اجتماع به توافق برسند. ظریف همچنین گفت که ایالات متحد آمریکا از کنفرانس ورشو نتیجه ای نخواهد گرفت. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.