ایران کنفرانس ورشو را «شکست‌خورده» و بیانیه پایانی آن را« بی‌اعتبار» توصیف کرد

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به کنفرانس ورشو، «آن را از پیش شکست خورده  و بیانیه پایانی آن را نیز فاقد هرگونه اعتبار» دانست.

سخنگوی وزارت امور خارجه در این باره گفت:‌ «به رغم تلاش‌های گسترده واشنگتن برای برگزاری یک نشست فراگیر و ایجاد یک ائتلاف جدید علیه جمهوری اسلامی ایران، تعداد و سطح پایین شرکت کنندگان که آنان نیز از همراهی با هر گونه تصمیم ضد ایرانی امتناع کردند، در فرجام این نشست از پیش شکست خورده، بیانیه پایانی آن را به سندی بی‌خاصیت تبدیل کرد؛ متن و نوشته‌ای که تنها از سوی دو کشور برگزارکننده صادر شد و فاقد هر گونه اعتبار و تصمیم بود.»

نشست دو روزه ورشو به دعوت مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا و به میزبانی لهستان با موضوع «صلح و امنیت در خاورمیانه» عصر دیروز پنجشنبه ۲۵ بهمن پایان یافت.

گرچه در بیانیه پایانی این کنفرانس نامی از کشور خاصی برده نشده اما در نشست خبری پایانی کنفرانس، وزیران خارجه آمریکا و لهستان بارها از ایران به عنوان «تهدید امنیتی در منطقه» نام بردند.

بهرام قاسمی با اشاره به غیبت بازیگران اصلی منطقه همچون ایران، ترکیه، لبنان، سوریه، عراق، فلسطین، چین، روسیه و برخی کشورهای اروپایی در نشست « صلح و امنیت در خاورمیانه» موفقیت آن را زیر سوال برد.

در این نشست از مقام‌های ۷۰ کشور دعوت شده بود. وزیران امور خارجه ده‌ها کشور از جمله چند کشور عربی در آن شرکت داشتند. از اسرائیل، بالاترین مقام آن،  نخست وزیر بنیامین نتانیاهو و از آمریکا سه مقام، مایک پمپئو وزیر امور خارجه، مایک پنس معاون رئیس‌جمهوری و جراد کوشنر داماد دونالد ترامپ حضور داشتند.

چین، روسیه، عراق، لبنان، ترکیه و تشکیلات خودگردان فلسطینی در این کنفرانس شرکت نکردند. فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم «به دلیل برنامه کاری از قبل تعیین شده» در کنفرانس ورشو حاضر نشد. وزیران امور خارجه آلمان و فرانسه و اسپانیا هم اعلام کرده‌ بودند که در این کنفرانس شرکت نمی‌کنند.

به گفته وزارت امور خارجه لهستان، به دلیل «تیرگی روابط تهران با واشنگتن» از ایران برای نشست ورشو دعوت نشده بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه در بخش دیگری از سخنان خود رفتار و کردار وزیر خارجه و معاون رئیس جمهوری آمریکا را «عصبی و متشنج» خواند. او همچنین با اشاره به انتقاد مایک پمپئو و مایک پنس از اروپا، گفت آنها «از سر ضعف اصرار به خروج [اروپایی‌ها] از برجام کردند و «این بهترین گواه و نشانه ناکامی و ناتوانی آنان در تحقق اهداف مورد نظرشان از اجلاس ورشو است.»

مایک پنس دیروز با انتقاد از شرکای اروپایی غایب در کنفرانس گفت: «اروپایی‌ها تلاش کرده‌اند تا تحریم‌های ایالات متحده آمریکا را به شکست بکشاند. آن‌ها سازوکاری برای مقابله با تحریم‌های آمریکا ایجاد کرده‌اند.» او خطاب به شرکای اروپایی گفت: «وقت آن است که دوستان اروپایی ما از توافق هسته‌ای با ایران خارج شده و در فشار به رژیم ایران به ما بپیوندند.»

بهرام قاسمی با انتقاد از خروج یکجانبه کاخ سفید از برجام گفت: ایالات متحده آمریکا با سیاست‌های ریاکارانه خود تنش و درگیری و حمایت از تروریسم و نزاع و خصومت در میان ملت‌های منطقه را افزایش داده و ناامنی، بی ثباتی، فقر، جنگ و افراط گرایی را گسترش می‌دهد.»

او همچنین بر ادامه «مبارزه و مقاومت برای برقراری منطقه‌ای امن، با ثبات و عاری از حضور قدرت‌های بیگانه و متجاوز» تاکید کرد.

مقام‌های جمهوری اسلامی پیش از این بارها نشست ورشو را «ضد ایرانی» توصیف کرده‌ بودند.   

Leave a Reply

Your email address will not be published.