«قطع اینترنت و اختفای سرکوب اعتراضات در سیستان و بلوچستان»

چهار سازمان نگرانی خود را از قطع تقریبا کامل اینترنت در استان سیستان و بلوچستان ابراز کرده و گفته‌اند این کار ابزاری برای پنهان کردن نقض حقوق بشر و جرایم بین‌المللی احتمالی همچون «قتل فراقضایی» است. 

چهار سازمان حقوق بشری در نامه‌ای مشترک گفته‌اند «به طور جدی نگران قطع اینترنت در استان سیستان و بلوچستان» هستند.  به باور آنها مقام‌های جمهوری اسلامی با این کار می‌خواهند «نقض شدید حقوق بشر» در این منطقه، از جمله «جنایات» و «قتل‌های فراقضایی» را پنهان کند.

آنها در نامه خود به حوادث روزهای اخیر در سیستان و بلوچستان اشاره کرده‌ و گفته‌اند قطع تقریبا کامل اینترنت پس از شروع اعتراضات در روز سه‌شنبه، پنجم اسفند ۱۳۹۹ آغاز شد. این اعتراضات در پی گزارش‌ها و فیلم‌هایی صورت گرفت که حاکی از آن بود که نیروهای سپاه پاسداران گروهی از سوخت‌بران غیرمسلح را در نزدیکی شهر مرزی سراوان در استان سیستان و بلوچستان با شلیک گلوله هدف قرار داده و حداقل ۱۰ نفر، از جمله یک کودک را کشته‌اند.

نویسندگان نامه گفته‌اند: «ما از حوالی ۹ شب چهارشنبه، ششم اسفند، شاهد گزارش‌هایی در مورد قطع نظام‌مند خدمات تلفن‌همراه در سراسر استان بود‌ه‌‌ایم».

سازمان عفو بین‌الملل، «آرتیکل ۱۹»، «اکسس نآو» (Access Now)، و «گروه میان» (Miaan Group) در نامه خود از مقام‌های ایران خواسته‌اند بلافاصله قطعی اینترنت در استان سیستان و بلوچستان را متوقف و «اطمینان حاصل کنند که مردم قادر به دسترسی آزادانه و امن به اینترنت خواهند بود.» آن‌ها همچنین از حکومت ایران خواسته‌اند «به استفاده غیرقانونی‌‌ خود از قوای قهریه‌مرگبار و همچنین قوای قهریه‌غیرضروری علیه معترضین خاتمه دهد و حق مردم برای تجمع مسالمت‌آمیز را در قانون و در عمل تضمین کنند.» این چهار سازمان روش جمهوری اسلامی را «استفاده غیرقانونی از ابزار سرکوب علیه معترضین» دانسته‌اند و خواستار تضمین حق مردم «در قانون و در عمل» برای اجتماعات مسالمت آمیز شده‌اند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *