امتناع عامدانه حکومت از خرید واکسن؛ ارتکاب قتل عمد

مدیریت بحران کرونا در ایران از همه جوانب با مصالح و منافع جامعه تناسبی نداشته است. به خصوص امتناع عامدانه از تامین واکسن لازم پرونده‌ای قطور و فاجعه‌بار در این ماجراست.

همه‌گیری کووید١٩ در ایران در شدیدترین وضعیت بحرانی خود قرار دارد. برخی از نقاط کشور برای نخستین بار حالت سیاه پیدا کرده‌است. در حال حاضر ٦٣ شهر فراتر از قرمز [سیاه]، ٢٥٧ شهر قرمز، ١٢٩ شهر نارنجی، ٥١ شهر زرد و ١١ شهر آبی هستند. تعداد تلفات انسانی روزانه رکوردهای جدیدی را شکسته و همراه با شمار ابتلا به پیک چهارم کرونا را در کشور پدید آورده است. اگرچه فرارسیدن بهار باعث گسترش انتقال ویروس کرونا در دنیا شده و به صورت نسبی آمار مبتلایان و فوتی‌ها افزایش یافته است اما ایران یکی از بیشترین نرخ‌های رشد ابتلا را دارد.

شواهد مختلف و وضعیت اسفناک و بسیار تیره کشور نشان می‌دهد که تعداد قربانیان بیشتر از آماررسمی است. سیاست نظام در خصوص زنجیره تامین واکسیناسیون سراسری در کانون دلایل شیوع موج چهارم کرونا و رسیدن آمار قربانیان به بیشترین سطح بعد از شیوع بیماری کووید١٩ در ایران قرار دارد.

در حالی که تزریق واکسن کووید١٩ از اواخر سال ٢٠٢٠ میلادی شروع شد اما ایران خیلی دیر و در آهنگی کند تزریق واکسن به کادر درمان را شروع کرد. در حال حاضر ایران یکی از کمترین آمار تزریق واکسن یادشده در دنیا در حد ٠⁄٣ درصد کل جمعیت را دارد که در میان همسایگان نیز فقط از افغانستان (٠⁄١) بهتر بوده و برابر با پاکستان و عراق است اما از دیگر کشور‌های منطقه با فاصله زیاد عقب است. 

مسئولان نظام اعم از دولت و نهاد ولایت فقیه در اقدامی عجیب تصمیم گرفتند سرنوشت میلیون‌ها نفر ایرانی را در وضعیت نامعلوم و پرخطر قرار دهند. آنها تصمیم گرفتند تا واکسیناسیون سراسری از طریق تولید و توزیع واکسن داخلی شروع شود. بنیاد برکت و انستیتو رازی ماموریت یافتند تا واکسن کووید١٩ تولید کنند. در حالی که مراحل کارآزمایی بالینی آنها تمام نشده بود، بازدهی و ایمنی آنها نامعلوم است و ظرفیت تولید گسترده آنها در فاصله زمانی چند ماهه نیز در هاله‌ای از ابهام قرار داشته و دارد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *