محمدرضا فلاح‌زاده جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه شد


رسانه‌های ایران از معرفی محمدرضا فلاح‌زاده درمقام جانشینی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران خبر دادند. او جانشین محمد حسین‌زاده حجازی می‌شود که زمان و محل درگذشت او اعلام نشده اما رسانه‌های ایران از “شهادت” او خبر می‌دهند.

خبرگزاری‌های ایران اعلام کردند که به پیشنهاد فرمانده کل سپاه و تصویب علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، سردار سرتیپ پاسدار محمدرضا فلاح‌زاده به سمت جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه منصوب شده است.

فلاح‌زاده جانشین محمد حسین‌زاده حجازی می‌شود که روز گذشته یکشنبه ۲۹ فروردین طبق اطلاعیه سپاه پاسداران بر اثر “عارضه قلبی” درگذشته است. در اطلاعیه روابط عمومی سپاه اما زمان و محل مرگ این فرمانده نیروی قدس اعلام نشده است.

حال رسانه‌های ایران از “شهادت” حجازی نام می‌برند. رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران، برخلاف روابط عمومی سپاه، گفته است که حجازی به علت “عوارض شیمیایی” دوران جنگ ایران و عراق جان خود را از دست داده و به همین دلیل او را “جانباز شهید” معرفی کرده است.

حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران نیز روز دوشنبه ۳۰ فروردین طی سخنانی به مناسبت مرگ حجازی، اسرائیل را مورد خطاب قرار داد و گفت: «این شادی شما بسیار زودگذر است. شما ناپدید خواهید شد، به دست امتی که شما آنها را از سرزمین‌شان اخراج کرده‌اید.»

سلامی خطاب به اسرائیل افزود: «شاد نباشید، ما راه را ادامه می‌دهیم و هیچکس این جبهه را ترک نخواهد کرد و سنگرها همیشه پر است از مردانی که زرهشان پشت ندارد و شمشیرها در دست جوانان امت اسلام از نیام کشیده شده است.»

برخی تحلیل‌گران معتقدند، این احتمال وجود دارد که حجازی در یک از حملات هوایی اسرائیل در سوریه جان خود را از دست داده باشد.

محمدرضا فلاح‌زاده کیست؟

محمدرضا فلاح‌زاده متولد ۱۳۴۱ در ابرکوه یزد است. اواز فرماندهای میانی سپاه در دوران جنگ با عراق بود و بعدها به فرماندهی بسیج رسید و در سرکوب اعتراضات دانشجویی در سال ۱۳۷۸ شرکت داشت. او پیش از عهده‌دارشدن مسئولیت جدید معاون هماهنگ‌کننده نیروی قدس سپاه بوده است که سومین مقام ارشد در سلسله مراتب سپاه قدس سپاه شمرده می‌شود.

وی فرماندهی لشکر ۳۳ المهدی، فرماندهی لشکر ۱۹ فجر و فرماندهی سپاه در استان‌های یزد، اصفهان، فارس و نیز فرماندهی قرارگاه سازندگی کربلا را در کارنامه خود دارد.

فلاح‌زاده که از فرماندهان تاکنون کمتر شناخته‌شده سپاه پاسداران است، در گذشته همانند حسین‌زاده حجازی، یکی از دستیاران قاسم سلیمانی در سوریه بوده است.

او در دوران ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد۶ سال استاندار یزد بود. پس از ریاست‌جمهوری حسن روحانی او در سال ۱۳۹۲ به همراه سردار همدانی به سوریه رفت. سردار همدانی یکی از سازماندهندگان و طراحان سرکوب اعتراضات سال ۸۸ در ایران بود. او با الگوی سرکوب در ایران، که آن را موفقیت‌آمیز خوانده بود، قصد داشت اعتراضات در سوریه را نیز به همین شیوه فروبنشاند.

فلاح‌زاده در اثر حضور و عملکردش در جنگ سوریه، به توصیه قاسم سلیمانی و تأیید علی خامنه‌ای در سال ۱۳۹۷ به درجه سرتیپی نائل آمد و در سمت معاون هماهنگ‌کننده نیروی قدس سپاه به خدمت خود ادامه داد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *