دیدار بلینکن و راب؛ گمانه‌زنی در باره تبادل زندانی با ایران

وزیران خارجه “جی ۷” برای اولین بار طی دو سال گذشته، نشستی حضوری در لندن برگزار می‌کنند. آسوشیتدپرس نوشت احتمالا وزرای خارجه آمریکا و بریتانیا در باره مبادله زندانیان با ایران از جمله مسئله نازنین زاغری گفت‌وگو ‌می‌کنند.

وزیران خارجه و عمران هفت کشور صنعتی دنیا برای اولین مرتبه طی دو سال گذشته، اجلاسی حضوری در لندن برگزار می‌کنند. قرار است آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، شامگاه دوشنبه با دومینیک راب، همتای بریتانیایی‌اش ملاقاتی دوجانبه داشته باشد. 

به گزارش آسوشیتدپرس، خروج نیروهای نظامی از افغانستان و مبادلات تجاری فیمابین پس از برگزیت از محورهای مذاکرات این دو مقام خواهد بود. گمانه‌زنی شده که  آنها درباره آزادی نازنین زاغری و تبادل زندانی با جمهوری اسلامی نیز گفت‌وگو کنند.

ایران و بریتانیا اخبار مربوط به آزادی نازنین زاغری در قبال پرداخت بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی لندن به تهران را تکذیب کرده‌اند. خبر صدا و سیمای جمهوری اسلامی مبنی بر توافق تهران و واشنگن بر سر تبادل زندانیان و پرداخت ۷ میلیارد دلار پول بلوکه شده ایران نیز تکذیب شده است. 

اجلاس جی هفت روز سه‌شنبه چهارم مه رسما افتتاح می‌شود. علاوه بر وزیران خارجه و عمران آمریکا، کانادا، ژاپن، بریتانیا، فرانسه، آلمان و ایتالیا، نمایندگانی از استرالیا، هند، کره جنوبی و آفریقای جنوبی هم به این نشست دعوت شده‌اند.

آنتونی بلینکن پیش از شروع رسمی اجلاس جی هفت با وزیر خارجه ژاپن در باره موضوعات مختلفی چون پاندمی کرونا، بحران آب و هوا و افزایش نگرانی از برنامه‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی گفت‌وگو کرد.

وزارت خارجه بریتانیا در آستانه نشست جی هفت اعلام کرد که اعضای این گروه در دو سال آینده ۱۵ میلیارد دلار در امور عمران و توسعه سرمایه‌گذاری می‌کنند تا برای توانمندسازی زنان در کشورهای جهان سوم، ایجاد مشاغل پایدار و همچنین ساختارهای درمانی مربوط به کرونا هزینه شود.

انتظار می‌رود نشست جی هفت، مسئله تخصیص کمک برای ساختارهای آموزشی دختران در کشورهای فقیر و توسعه نیافته را نیز بررسی کند. از جمله هدف‌گذاری‌های این گروه، دسترسی ۴۰ میلیون دختر در کشورهای فقیر به مدرسه  و آموزش پایه تا سال ۲۰۲۶ عنوان شده است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *