بلینکن: هدف از حمله به شبه‌نظامیان در سوریه و عراق ارسال پیام بود

وزیر امور خارجه آمریکا حمله هوایی به مواضع شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه و عراق را یک اقدام دفاعی نامید. بلینکن گفت هدف از این اقدام ارسال “پیامی روشن” به آن‌هایی بوده که بارها به مواضع ما در عراق حمله کرده‌اند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه ۲۸ ژوئن (هفتم تیر) نسبت به حملات هوایی به مواضع حشدالشعبی و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در عراق و سوریه اعلام موضع کرد.

خبرگزاری فرانسه با انتشار گزارشی از رم، به اظهارات بلینکن درباره حملات هوایی آمریکا به عراق و سوریه پرداخته است.

این دومین باری است که آمریکا در دوره زمامداری جو بایدن اقدام به حمله به مواضع نیروهای مورد پشتیبانی ایران در سوریه و عراق می‌کند.

بار نخست در ماه فوریه، جنگنده‌های آمریکایی مواضع شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه را هدف حملات خود قرار داده بودند.

پیام روشن

آنتونی بلینکن گفته است: «من امیدوارم که پیامی که توسط حملات شب گذشته ارسال شد گوش شنوایی بیابد و مانع از تکرار چنین حملاتی در آینده شود.» بلینکن از یک “پیام قوی” سخن گفته است.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت : این عملیات نوعی دفاع از خود بوده است.» گفته است که آمریکا هر آنچه ضروری باشد برای دفاع از خود و جلوگیری از حملات این نیروها به مواضع خود در عراق و سوریه انجام خواهد داد.

بر اساس اطلاعاتی که وزارت دفاع آمریکا منتشر کرده سه تاسیسات نظامی متعلق به نیروهای مورد پشتیبانی ایران در عراق و سوریه، بامداد روز دوشنبه ۲۸ ژوئن هدف قرار گرفته‌اند.

گفته می‌شود که دو تاسیسات نظامی در خاک سوریه واقع بودند و تاسیسات دیگر در خاک عراق قرار داشته است.

بلینکن در پاسخ به پرسش یک خبرنگار در رم که پرسیده بود آیا آمریکا ایران را مسئول حملات به مواضع خود می‌داند، گفته بود: «شماری از گروه‌هایی که در حملات اخیر نقش داشتند، شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران هستند.»

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین تاکید کرده است که دستور این حملات مستقیما توسط جو بایدن صادر شده است.

در سال جاری مواضع و نیروهای آمریکایی بیش از ۴۰ بار هدف حملات نیروهای شبه‌نظامی مورد پشتیبانی ایران قرار گرفته‌اند. این حملات از جمله شامل حملات موشکی و پهپادی می‌شود.

پنتاگون همچنین اعلام کرده است که یک انبار تسلحیاتی و یک مرکز عملیاتی متعلق به حشد الشعبی را نیز منهدم کرده است.

گفته می‌شود شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران از این مرکز برای حملات پهپادی علیه نیروها و مواضع آمریکا در عراق بهره می‌گرفتند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *