ایران*چون همیشه* دخالت در حملات به مواضع آمریکا در عراق را تکذیب کرد

نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل مدعی شد که ایران هیچ نقشی در حملات مسلحانه علیه مواضع آمریکا در عراق نداشته است. تخت روانچی در عین حال حملات اخیر آمریکا به شبه‌نظامیان شیعه مستقر در سوریه و عراق را محکوم کرده است.

ایالات متحده آمریکا حملات اخیر خود به مواضع شبه‌نظامیان شیعه در عراق و سوریه را با رجوع به ماده ۵۱ منشور سازمان ملل “اقدامی تدافعی” خوانده بود.

نماینده آمریکا در سازمان ملل هدف از این حملات را بازداشتن نیروهای تحت حمایت ایران از حمله به مواضع و نیروهای آمریکا در عراق و سوریه اعلام کرده است. اکنون، نماینده ایران در سازمان ملل هرگونه مداخله و مشارکت ایران در این حملات را تکذیب کرده است.

مجید تخت‌ روانچی، نماینده ایران در سازمان ملل مدعی شده است که «ایران در هیچ حمله مسلحانه‌ای علیه آمریکا در عراق دخالت مستقیم یا غیرمستقیم نداشته است.»

او در پاسخ به اظهارات لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل مدعی شد که حملات اخیر آمریکا به مواضع شبه‌نظامیان شیعه در عراق و سوریه ناقض منشور سازمان ملل بوده و این حملات را محکوم کرده است.

تخت روانچی اظهارات مقامات آمریکای را “بی‌اساس” و “فاقد بدیهی‌ترین اطلاعات” دانسته است. این در حالی است که مقامات آمریکایی نقش ایران و سپاه قدس در عملیات شبه‌نظامیان شیعه در عراق و سوریه را از منظر سیاسی بدیهی می‌دانند.

در اواخر دوره زمامداری دونالد ترامپ، دولت آمریکا نسبت به ادامه حملات موشکی و پهپادی به تاسیسات و مواضع آمریکا در عراق به ایران هشدار داده بود.

مایک پمپئو، وزیر وقت امور خارجه آمریکا گفته بود که در صورت ادامه این حملات، آمریکا ایران را مستقیما مسئول می‌شناسد. در اواخر دوره زمامداری ترامپ، حملات به مواضع آمریکا در عراق و سوریه متوقف شد. همین موضوع حکایت از نفوذ ایران در شبه‌نظامیان شیعه حاضر در عراق و سوریه دارد.

باید یادآور شد که از زمان شروع زمامداری جو بایدن، مواضع آمریکا در عراق بیش از ۴۰ بار هدف حملات موشکی و پهپادی واقع شده است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا حملات هوایی به مواضع شبه‌نظامیان شیعه در عراق و مرز این کشور با سوریه را حامل “پیامی روشن و قوی” برای صاحبان قدرت در ایران اعلام کرده بود.

حملات هوایی آمریکا به مواضع شبه‌نظامیان شیعه در عراق و سوریه، دومین دور از حملات به مواضع مورد پشتیبانی ایران در منطقه است. در ماه فوریه نیز، جنگنده‌های آمریکا مواضع شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه را هدف حملات خود قرار داده بودند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *