موج سفر از ایران به ارمنستان؛ ایمن‌سازی با اتوبوس دربستی

کندی واکسیناسیون عمومی در ایران و تزریق رایگان واکسن برای گردشگران در ارمنستان، سفر زمینی به شهر جلفا را رونق بخشیده است. متقاضیان با هزینه‌ای کمتر به نوردوز می‌روند تا در مراکز مستقر در شهرهای مرزی واکسینه شوند.

تور ارمنستان نزد بسیاری از شهروندان ایرانی در بورس است. این بار نه برای سیاحت و تفریح بلکه برای ایمن‌سازی در قبال پاندمی و جبران کندی روند واکسیناسیون در داخل کشور.

احمدرضا عامری، رئیس اتحادیه شرکت‌های حمل و نقل مسافری در ایران از افزایش تقاضای سفر زمینی به ارمنستان خبر می‌دهد. ایروان دو میلیون دوز واکسن برای توریست‌ها کنار گذاشته است و این سرویس را نیز مجانی ارائه می‌کند تا جانی به صنعت گردشگری ببخشد. بیش از همه، ایرانی‌ها از چنین ابتکاری استقبال کرده‌اند.

شهروندان ایرانی تا کنون عموما با هواپیما و با تور به ارمنستان می‌رفتند اما با ادامه کمبود واکسن در داخل کشور و بلاتکلیفی‌های موجود، اکثرا از طریق زمینی خود را به ارمنستان می‌رسانند. برای مسافران ایرانی‌، هزینه اتوبوس دربستی و بازگشت فوری بعد از واکسن، کاملا به صرفه است.

در ابتدای خاک ارمنستان، اتوبوس‌های آمبولانسی مستقر هستند و گردشگران حق انتخاب بین چهار واکسن فایزر، آسترازنکا، سینوفارم و اسپوتنیک را دارند.

رئیس اتحادیه شرکت‌های حمل و نقل گفته که در روزهای اخیر با وجود کاهش اساسی سفر زمینی به مقاصد خارجی، تقاضا برای خرید بلیت اتوبوس به سمت مرزهای ارمنستان افزایش یافته است. متقاضیان واکسن باید پس از رسیدن به مرز، وسیله خود را عوض کنند و سوار اتوبوس‌های داخلی ارمنستان شوند.

خبرگزاری ایلنا به نقل از احمدرضا عامری می‌نویسد: «در حال حاضر اتوبوس‌های ایرانی اجازه ورود به خاک کشور دیگر از جمله ارمنستان را ندارند از این رو افرادی که به قصد تزریق واکسن راهی ارمنستان می‌شوند، با اتوبوس‌های ناوگان داخلی تا شهر نوردوز می‌روند و لب مرز با ناوگان ارمنی وارد خاک این کشور می‌شوند.»

یک “منبع اگاه” به ایلنا گفته که کرایه اتوبوس‌های دربستی از تهران تا شهر مرزی نوردوز بین ۸ تا ۱۰میلیون تومان است. چنانچه اتوبوس‌ها حدنصاب ۱۷ مسافر را رعایت کنند، مبلغ پرداختی هر یک سرنشینان می‌تواند ۵۰۰ تا ۶۰۰هزار تومان باشد.

حداقل قیمت تورهای هوایی به مقصد ارمنستان پنج میلیون و تور اتوبوسی سه میلیون تومان اعلام شده است. با جایگزینی سفرهای دربستی اتوبوسی و واکسیناسیون لب مرز، این هزینه ۷۰درصد کمتر خواهد بود.

امارات و روسیه نیز اعلام کرده‌اند که گردشگران را واکسینه می‌کنند، اما حداقل هزینه تور واکسن به امارات شش میلیون تومان است و روسیه نیز گردشگران را مجانی واکسینه نمی‌کند. متقاضیان ایرانی به دلیل هزینه پرواز، فرسایش صدور ویزا و مخارج اقامت، سفر مقرون به صرفه به ارمنستان را ترجیح می‌دهند.

تورهای سلامت؛ قانونی یا غیرقانونی

تورهای واکسیناسیون در حالی در ایران رواج یافته‌اند که مقامات مسئول، هرگونه اقدام و تبلیغ در این زمینه را غیرقانونی خوانده‌اند.

یکی از آژانس‌های مسافرتی در ایران در تبلیغات خود، با معرفی کشورهای دیگری چون امارات، روسیه، مالدیو یا صربستان که گردشگران را واکسینه می‌کنند، بدیهی‌ترین گزینه برای ایرانی‌ها را ارمنستان دانسته است: «باتوجه به محدودیت‌های موجود، ارمنستان بهترین گزینه برای واکسن کرونا است زیرا علاوه بر اینکه هزینه رفت و آمد نسبت به سایر کشورها ارزان‌تر است و از طرفی امکان سفر زمینی نیز وجود دارد، واکسن کووید-۱۹ به صورت رایگان انجام می‌گیرد و همچنین شما حداقل ۱۰دقیقه زمان می‌برد تا واکسینه شوید.‌»

سفرهای موسوم به “تور سلامت” هر هزینه‌ای داشته باشند‌، از واکسن ۴۰ تا ۶۰ میلیون تومانی در بازار سیاه یا واکسن‌های تولید داخل به صرفه‌تر و مطمئن‌ترند. شهروندی که تجربه سفر به ارمنستان را داشته به دویچه ‌وله می‌گوید: «خیلی ساده بود. اول پاسپورت را چک کردند. بعد با خوشرویی دو سه تا سوال در باره بیماری‌های احتمالی و سوابق درمانی پرسیدند و انتخاب بین سه واکسن را هم به عهده خودم گذاشتند. بعد برگه‌ای دادند که شش هفته دیگر باید دوز دوم را بزنم.»

او می‌گوید این کار از او حداکثر ۲۰ دقیقه وقت گرفت، در حالی که مادر بزرگ ۸۶ ساله‌اش سه ساعت در گرمای تیرماه تهران در صف واکسن ایستاد و عمه‌اش ساعت شش صبح پشت در خانه بهداشت بود تا نوبت بگیرد و ته صف نباشند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *