آلمان: ایران برای ادامه گفت‌وگوهای هسته‌ای تصمیم بگیرد


آلمان از آمادگی طرف‌های اروپایی برای ادامه مذاکرات هسته‌ای با جمهوری اسلامی خبر داده است. پیش از این آلمان، فرانسه و بریتانیا غنی‌سازی ۲۰ درصدی توسط ایران را محکوم کرده بودند.

وزارت امور خارجه آلمان اعلام کرد که این کشور علی‌رغم غنی‌سازی اورانیوم توسط جمهوری اسلامی خواستار ادامه گفت‌وگوهای هسته‌ای برای احیای برجام است.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان روز چهارشنبه ۱۶ تیر (هفتم ژوئیه) تصریح کرد: «ما آماده بازگشت به میز مذاکره هستیم.» 

او افزود: «ما درک می‌کنیم که ایران خواهان وقفه در مذاکرات هسته‌ای وین است اما زمان آن فرا رسیده که این کشور برای تدام گفت‌وگوها یک تصمیم سیاسی اتخاد کند.»

آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای پیش‌تر از برنامه جمهوری اسلامی ایران برای تولید اورانیوم فلزی با غنای ۲۰ درصدی خبر داده بود؛ اقدامی که اعتراض آمریکا و سه کشور اروپایی آلمان، بریتانیا و فرانسه در پی داشت.

وزاری خارجه این سه کشور عصر سه شنبه در بیانیه مشترکی نسبت به “نقض جدی توافق هسته‌ای توسط ایران” اعتراض کردند.

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان و همتایان فرانسوی و بریتانیایی در بیانیه خود تصریح کردند، “غنی سازی ۲۰ درصدی گامی مهم در جهت ساخت تسلیحات اتمی است”.

Deutschland Berlin Auswärtiges Amt | Flaggen Iran, EU, Deutschland

تا کمتر از یک ماه دیگر دولت جدید ایران به ریاست ابراهیم رئیسی فعالیت خود را آغاز خواهد کرد. به باور کارشناسان از آنجایی که تصمیم‌گیر اصلی سیاست خارجی و فعالیت‌های هسته‌ای ایران علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی است، تغییر دولت نباید در روند مذاکرات احیای برجام موثر باشد.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه ۱۶ تیر در جلسه هیات دولت با اشاره به اینکه “حل مسئله تحریم دست خودمان است”، گفت: «البته بخشی هم دست دیگران است اما اصل ما هستیم؛ می‌توانیم همین هفته تصمیم بگیریم و تمام کنیم و می‌تواند ماه‌ها ادامه پیدا کند که بحث دیگری است.»

پیش از این برخی گزارش‌های غیر رسمی از ایران از کنار گذاشته شدن حسن روحانی و محمدجواد ظریف، رئیس‌جمهور و وزیرامور خارجه ایران از تصمیم‌گیرهای هسته‌ای مربوط به مذاکرات حکایت دارند.

برخی منابع خبری می‌گویند تیم سیاست خارجی ابراهیم رئیسی به همراه چند نفر از اعضای تیم مذاکره‌کننده دولت روحانی، بررسی گفت‌وگوهایی وین را بر عهده دارند و در این مورد تصمیم‌گیری خواهند کرد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *