خامنه‌ای خطاب به روحانی: معلوم شد اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد

در آخرین دیدار با دولت دوازدهم، خامنه‌ای درباره مذاکرات وین و موضوع رفع تحریم‌ها و بازگشت آمریکا به برجام اظهار نظر کرد. خامنه‌ای گفت که تجربه دولت دوازدهم تایید رویکرد او نسبت به همکاری با کشورهای غربی بوده است.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در آخرین دیدارش با اعضای دولت دوازدهم ارزیابی کلی خود را از عملکرد هشت سال زمامداری روحانی ارائه کرد.

خبرگزاری ایسنا روز چهارشنبه ششم مرداد (۲۸ ژوئیه) بخش‌هایی از اظهارات علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران را بازتاب داده است.

خامنه‌ای درباره عملکرد دولت روحانی در هشت سال گذشته گفته است: «عملکرد دولت آقای روحانی در بخش‌های مختلف یکسان نبوده است، در برخی موارد بر طبق انتظارات بود اما در برخی موارد اینگونه نبود.»

او در توضیح این موضوع به تلاش‌های دولت در ارتباط با مذاکره با غرب و توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ اشاره کرده و گفته است: «هر جا که کارها را منوط به غرب و مذاکره با آن و آمریکا کردید ناموفق بودید و هر جا که بدون اعتماد به غرب، حرکت و از آنها قطع امید کردید موفق بودید و پیش رفتید.»

خامنه‌ای خطاب به دولت سیزدهم و دولت‌های بعدی ایران گفت آن‌ها باید از “تجربه شما” استفاده کنند. 

رهبر جمهوری اسلامی گفته است: «یک تجربه را من به خصوص یادداشت کرده‌ام. حرفی است که من مکرر با شما و مردم تکرار کردم حالا هم همان حرف را تکرار می‌کنم. این تجربه عبارت است از بی‌اعتمادی به غرب.»

خامنه‌ای و مذاکرات وین

رهبر جمهوری اسلامی تلویحا از دولت آینده ایران خواست برنامه‌های کشور را منوط به همراهی کشورهای غربی نکند. او گفته: «امریکایی‌ها در زبان و وعده می‌گویند تحریم‌ها را بر می‌داریم اما تحریم‌ها را برنداشتند و برنمی‌دارند، ضمن آنکه شرط هم می‌گذارند و می‌گویند که باید در همین توافق جمله‌ای بگنجانید که بعداً درباره برخی موضوعات صحبت شود وگرنه توافقی نخواهیم داشت.»

ایالات متحده آمریکا از زمان شروع گفت‌وگوهای برجام در وین در ماه آوریل تا به امروز بارها اعلام کرده که به مذاکرات جاری به عنوان مقدمه‌ای برای مذاکرات جامع‌تر نگاه می‌کند.

اشاره خامنه‌ای به آن جمله‌ای در متن توافق کمیسیون مشترک برجام است که ادامه مذاکرات و همچنین طرح سایر مسائل مورد مناقشه با ایران را پیش‌بینی کرده است. طرح چنین خواستی از سوی آمریکا در اظهارات دیپلمات‌های غربی بازتاب یافته بود.

خامنه‌ای همچنین گفته: «امریکایی‌ها در این مذاکرات، بر سر موضع عنادآمیز خود محکم ایستادند و یک قدم هم جلو نیامدند.»

او درباره سیاست آمریکا در مذاکرات وین اظهار داشته: «آنها می‌خواهند با گذاشتن این جمله، بهانه‌ای برای دخالت‌های بعدی خود درباره اصل برجام و مسائل موشکی و منطقه‌ای فراهم کنند و اگر ایران حاضر به بحث درباره آنها نشود بگویند توافق را نقض کرده‌اید و توافق، بی‌توافق.»

آمریکا بارها و به تاکید گفته که مذاکرات وین نمی‌تواند محدود به برنامه هسته‌ای ایران شود. انتقاد دونالد ترامپ و همچنین کشورهای خاورمیانه به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ از جمله به علت محدود بودن دامنه آن توافق بود.

آمریکا و مسائل مورد مناقشه

به باور مقامات آمریکایی فعالیت‌های موشکی ایران، نقش بی‌ثبات کننده این کشور در تحولات سیاسی منطقه و همچنین مسائل مربوط به نقض حقوق بشر در این کشور نیز می‌باید در مذاکرات آتی غرب با ایران منظور شوند.

افزون بر آن، آمریکا و متحدان غربی‌ این کشور خواستار کسب توافقی با ایران هستند که محدودیت‌های ناظر بر فعالیت هسته‌ای ایران را برای مدت طولانی‌تری پیش بینی کند. برخی از محدودیت‌های پیش‌بینی شده در توافق سال ۲۰۱۵ برای یک بازه زمانی ۱۰ تا ۱۵ ساله پیش‌‌بینی شده بودند.

از سوی دیگر خامنه‌ای در سخنان خود با اشاره به خروج ترامپ از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۸ گفته است: «اکنون هم که به امریکایی‌ها گفته می‌شود، تضمین دهید که توافق را در آینده نقض نخواهید کرد، می گویند تضمین نمی‌دهیم.»

تحلیلگران مسائل سیاسی آمریکا پیش از این بارها گفته‌اند که دولت بایدن نمی‌تواند برای دولت‌های آینده آمریکا تصمیم بگیرد. دادن چنین تضمینی به شکل قانونی مستلزم همراهی دوسوم مجلس سنا در این کشور است که چنین امری ناممکن است.

در آخرین دیدار خامنه‌ای با اعضای دولت دوازدهم، روحانی بار دیگر از دستاوردهای خود و کابینه‌اش در زمینه کاهش تورم در دوره نخست زمامداری خود و از عملکرد دولت خود در خنثی کردن سیاست‌های تحریمی آمریکا سخن گفت.

Leave a Reply

Your email address will not be published.