گروهی از بازداشتی‌های آبان ۹۸ “به زودی آزاد می‌شوند”


نرگس محمدی و مریم کریم‌بیگی از آزادی قریب‌الوقوع گروهی از بازداشتی‌های آبان ۹۸ خبر داده‌اند. در میان این افراد امیر حسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی نیز هستند. مقامات حکومتی رسما این خبر را تائید نکرده‌اند.

مریم کریم‌بیگی خواهر مصطفی کریم‌بیگی از جان‌باختگان اعتراضات سال ۸۸، با ارسال توییتی از آزادی قریب‌الوقوع بازداشتی‌های آبان ۹۸ خبر داد.

خبر آزادی قریب‌الوقوع بازاشتی‌های ۹۸ را نرگس محمدی، فعال حقوق بشر نیز تائید کرده است. او در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «طی تماس تلفنی از داخل زندان باخبر شدیم که تعداد زیادی از زندانیان آبان ۹۸ به همراه امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی شامل عفو شده‌اند و به زودی آزاد خواهند شد.»

امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی سه تن از معترضان به افزایش بهای بنزین در آبان ۹۸ بودند که اسفند ۹۸ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی صلواتی به اعدام، ۳۸ سال زندان و ۲۲۲ ضربه شلاق محکوم شدند.

بابک پاک‌نیا، وکیل  امیرحسین مرادی  ولی در توییتر خبر داد که او در خصوص عفو موکل خود “ابلاغ رسمی” دریافت نکرده است.

پاک‌نیا ولی در توییت خود تائید کرده است که طی روزهای گذشته “امیدواری‌هایی ایجاد شده اما باید صبر کرد”.

قوه قضائیه رسما “عفو” یا آزادی بازداشتی‌های آبان را رسما اعلام نکرده است.

خبر “آزادی” قریب‌الوقوع گروهی از بازداشت‌های آبان ۹۸ پس از آن منتشر می‌شود که محسن اژه‌ای بعد از برعهده گرفتن ریاست قوه‌قضائیه اعلام کرده بود  دستور آزادی برخی از زندانیان آبان را صادر خواهد کرد.

او در یک برنامه تلویزیونی از دادستان تهران خواست تا با بررسی فوری پرونده بازداشتی‌های ۹۸ زمینه آزادی و “بخشودگی افراد واجد شرایط” را فراهم کند.

نعمت احمدی، حقوقدان، در گفت و گو با خبرگزاری برنا گفته است محسن اژه‌ای با بیان این سخنان خواسته است این پیام را بدهد که یک تفاوت اساسی با دیگر روسای قوه قضائیه دارد و او “حاضر به شنیدن صدای منتقد هست”. احمدی اما تاکید کرد که او نمی‌داند آیا اژه‌ای به آن عمل خواهد کرد یا نه.

رئیس قوه قضائیه در مورد شمار واقعی بازداشتی‌های ۹۸ و همچنین اعتراضات خوزستان و بازداشت‌شدگان این اعتراضات تا کنون هیچ گونه اظهار نظری نکرده است.

بنابه گفته منابع محلی ده‌ها نفر در اعتراضات خوزستان، تبریز و کرمانشاه و دیگر نقاط کشور بازداشت شد‌ه‌اند. نهادهای حقوق بشری می‌گویند از سرنوشت بسیاری از بازداشت‌شدگان هیچ خبری در دست نیست.

Leave a Reply

Your email address will not be published.