روسیه، چین و ایران در خلیج فارس رزمایش دریایی برگزار می‌کنند

لوان جاگاریان، سفیر روسیه در تهران به گفت‌وگو با خبرگزاری اسپوتنیک گفته است، در اواخر سال جاری میلادی یا آغاز سال آینده میلادی، این رزمایش مشترک دریایی در خلیج فارس برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، جاگاریان گفت، کشتی های جنگی روسیه، ایران و چین در این رزمایش حضور خواهند داشت؛ و هدف اصلی این رزمایش تمرین اقدامات برای تضمین امنیت دریانوردی بین المللی و مقابله با راهزنی‌های دریایی است.

سفیر روسیه در تهران ضمن اشاره به اینکه کشورش از درخواست ایران برای عضویت کامل در سازمان همکاری‌های شانگهای حمایت می‌کند، افزود: «مسکو و تهران مواضع نزدیک و مشابهی در برخی مسائل بین المللی و منطقه ای دارند. با توجه به اجلاس سازمان همکاری شانگهای که قرار است در ماه سپتامبر سال جاری در دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شود، می خواهم تاکید کنم که روسیه از درخواست ایران برای عضویت کامل در این سازمان حمایت می کند.»

جاگاریان همچنین گفته است، روسیه و ایران در خصوص تسلیحات مذاکره می‌کنند: «پس از لغو تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل متحد علیه ایران، تهران و مسکو مذاکراتی را در خصوص طیف وسیعی از تسلیحات انجام می دهند.»

او افزود: «با لغو محدودیت تحریمی، طرف روسی در حال مذاکره سازنده با شرکای ایرانی در خصوص طیف وسیعی از تسلیحات است.»

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *