تقسیم «غنائم جنگی» بین «برادران»؟! انتقال ادوات نظامی آمریکایی از افغانستان به ایران

September 02, 2021

-در شبکه‌های اجتماعی گزارش‌ها و تصاویری از انتقال تانک‌ها و ادوات زرهی آمریکایی از افغانستان به ایران منتشر شده است.

-پیش‌بینی‌ها درست از کار درآمده و گزارش‌ شده که بخشی از این تسلیحات که شامل تانک و نفربر زرهی است به ایران منتقل شده است. حتا منابع غیررسمی می‌گویند عوامل و دلالان جمهوری اسلامی به دنبال موشک‌ها و اسلحه‌هایی هستند که آمریکایی‌ها بطرز مشکوکی بدون آنکه آنها را معدوم یا اسقاط کنند در افغانستان جا گذاشته‌اند.

– روزنامه انگلیسی «دیلی میل» با اشاره به ویدئویی از هجوم پناهجویان افغان به سمت مرز ایران آن را صحنه‌ای «آخر زمانی» توصیف کرده و می‌نویسد هزاران نفر از مردم افغانستان از ترس طالبان پا به فرار گذاشتند و از بیابان‌ خود را به مرز ایران یا پاکستان می‌رسانند.

-فیلیپو گراندی مسئول هماهنگی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد پیش‌بینی کرده عملیات تخلیه از فرودگاه کابل که طی آن ده‌ها هزار افغانستانی به خارج این کشور منتقل شدند تنها آغاز یک «بحران انسانی بزرگتر» است. تخمین زده می‌شود نیم میلیون افغان از کشور خود فرار کنند.

-به گفته منابع آگاه «یک جت قطری حامل یک تیم فنی به کابل رفته تا در مورد از سر گرفتن عملیات پرواز در فرودگاه این شهر مذاکره کند.»

پس از تسلط طالبان بر افغانستان بسیاری از ادوات نظامی آمریکا که در اختیار ارتش و سایر نیروهای مسلح این کشور بود به دست این گروه فرقه‌ای و تروریستی افتاد که پیش از این نیز از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ بر این کشور حکومت می‌کرد و ضمن رقم زدن سیاه‌ترین دوران برای مردم افغان، آنجا را به کُنام گروه‌های تروریستی به ویژه القاعده تبدیل کرد. از همان نخستین روزهای اشغال افغانستان توسط تروریست‌های طالبان پیش‌بینی می‌شد که جمهوری اسلامی در ایران برای به دست آوردن این غنائم هم برای استفاده و هم کپی‌برداری دندان تیز کرده است.

تصاویری از انتقال ادوات آمریکایی از افغانستان به ایران که مقامات تهران نیز آن را رد نکردند

اکنون پیش‌بینی‌ها درست از کار درآمده و گزارش‌ شده که بخشی از این تسلیحات که شامل تانک و نفربر زرهی است به ایران منتقل شده است. حتا منابع غیررسمی می‌گویند عوامل و دلالان جمهوری اسلامی به دنبال موشک‌ها و اسلحه‌هایی هستند که آمریکایی‌ها بطرز مشکوکی بدون آنکه آنها را معدوم یا اسقاط کنند در افغانستان جا گذاشته‌اند.

در حال حاضر معلوم نیست که آیا این نفربرها و تجهیزات از سوی خود طالبان و یا چه بسا اعضای فراری ارتش افغانستان به جمهوری اسلامی تحویل داده شده‌اند یا اینکه به دلیل وجود هرج و مرج در این کشور، افراد و دلالان وابسته یا غیروابسته برای سودجویی آنها را در اختیار رژیم ایران قرار می‌دهند.

Leave a Reply

Your email address will not be published.