دیدار محرمانه رئیس جمهور اسرائیل با پادشاه اردن

اسحاق هرتسوگ، رئيس جمهور اسرائیل با ملک عبدالله، پادشاه اردن در امان، پایتخت این کشور دیدار و گفت‌وگو داشته است. خبر برگزاری این دیدار چند روز پس از انجام آن از سوی دفتر ریاست‌جمهوری اسرائیل رسانه‌ای شده است.

عکس تزیینی است

سفر اسحاق هرتسوگ، رئیس جمهوری اسرائیل به اردن با هدف تنش‌زدایی در مناسبات دو کشور صورت گرفته است. هرتسوگ در امان، پایتخت اردن با ملک عبدالله دیدار و گفت‌وگو داشته است.

رسانه‌های اردن درباره برگزاری این دیدار سکوت کرده‌اند. رسانه‌‌های اسرائیل اما به نقل از سخنگوی اسحاق هرتسوگ خبر این دیدار را منتشر کرده‌اند.

انتشار این خبر چند روز پس از انجام دیدار و گفت‌وگوی این دو رسانه‌ای شده است. گفته می‌شود هرتسوگ و عبدالله در کاخ سلطنتی اردن دیدار داشته‌اند.

بر اساس گزارشی که از سوی سخنگوی دفتر ریاست جمهوری اسرائیل منتشر شده، مسائل راهبردی مختلف و از جمله مسائل منطقه و همچنین مسائل دوجانبه اسرائیل و اردن در این دیدار مطرح شده‌اند.

امضای پیمان صلح با اسرائیل و برقراری مناسبات دیپلماتیک اردن با این کشور به سال ۱۹۹۴ باز می‌گردد. پیش از توافق اسرائیل با امارات متحده عربی و بحرین در چارچوب پیمان صلح ابراهیم، اردن دومین کشور عربی پس از مصر بود که مناسبات عادی با اسرائیل برقرار کرده بود.

سیاست‌های خاورمیانه‌ای دولت بنیامین نتانیاهو عملا باعث تنش در مناسبات اسرائیل با اردن شده بود. در این رابطه از جمله می‌توان به مناقشه بر سر “حرم شریف” اشاره کرد.

این در حالی است که دولت جدید اسرائیل و نفتالی بنت، نخست‌وزیر این کشور در راستای کاهش تنش با اردن تلاش کرده است. بنت چندی پیش برای گفت‌وگو راهی اردن شده بود.

Leave a Reply

Your email address will not be published.