هشدار فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران به اقلیم کردستان عراق

محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه به اقلیم کردستان عراق هشدار داده که این منطقه نباید “مقر تروریست‌ها” بشود. پنج‌شنبه گذشته در جریان درگیری سپاه کردستان با گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی چند تن از این نیروها کشته شدند.

پس از درگیری سپاه بیت‌المقدس استان کردستان در روز پنج‌شنبه ۱۱ شهریور با نیروهای مخالف جمهوری اسلامی در منطقه سروآباد، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران به اقلیم کردستان عراق هشدار داد، اجازه ندهد این منطقه تبدیل به “مقر تروریست‌ها” شود.

محمد پاکپور گفت، اقلیم کردستان “نباید به تروریست‌ها اجازه جولان و برپایی مقر در این سرزمین” را بدهد و تصریح کرد: «هرگونه کوتاهی و غفلت در این خصوص مغایر حسن همجواری و روابط حسنه دو کشور است.»

فرمانده نیروی زمینی سپاه همچنین از “احتمال پاسخ قاطع، کوبنده و پشیمان‌کننده جمهوری اسلامی ایران به گروهک‌های تروریستی” خبر داده و از مردم این منطقه خواسته است “از تروریست‌ها فاصله بگیرند تا آسیبی متوجه آنها نشود”.

در مرداد ماه نیز علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در دیدار با وزیر خارجه عراق خواهان اخراج گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی از خاک این کشور شد و گفت: «از دولت عراق می‌خواهیم که نسبت به اخراج این گروه‌ها از کردستان عراق تحرک جدی‌تری داشته باشد تا ایران مجبور به اقدام پیش‌دستانه برای جلوگیری از تداوم شرارت تروریست‌های مسلح درکردستان عراق نشود.»

به گفته ناظران، حملات پهپادی و توپخانه‌ای جمهوری اسلامی ایران علیه حزب دموکرات کردستان ایران زمانی تشدید پیدا کرد که این حزب در اواسط سال ۲۰۱۶ از کمپین جدیدی به نام “راسان” خبر داد که مترادف “دوباره برخاستن” است.

این حزب در بیانیه خود در آن زمان اعلام کرد که پس از سال‌ها فعالیت مدنی، با این هدف که “حاکمیت را ناچار بە تسلیم شدن در مقابل خواست جامعە نماید” به این نتیجه رسیده است که باید از “اشکال گوناگون مبارزه، از جمله مبارزه قهرآمیز” استفاده کند.

حزب دموکرات کردستان ایران تصمیم گرفت “حضور پیشمرگەهای خود را در سطحی وسیع‌تر و در راستای یک تاکتیک دفاعی در بیشتر نقاط خاک کردستان ایران افزایش دهد”.

سپاه پاسداران نیز متقابلا حملات پهپادی و توپخانه‌ای خود را علیه پایگاه‌های این حزب افزایش داده است.

Leave a Reply

Your email address will not be published.