آژانس انرژی اتمی: تعرض جنسی به بازرسان در ایران غیرقابل قبول است

در واکنش به گزارش نهادهای آمریکایی درباره تعرض جنسی به بازرسان زن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران، این نهاد بیانیه‌ای صادر کرده و این رفتار را “غیرقابل قبول” خوانده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رفتار نگهبانان تاسیسات اتمی ایران با بازرسان زن این نهاد را “غیرقابل قبول” خواند. روزنامه وال‌استریت ژورنال فاش کرده که برخی از بازرسان زن آژانس از سوی نگهبانان تاسیسات اتمی جمهوری اسلامی به خصوص در نطنز مورد تعرض جنسی قرار گرفته‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز این خبر را دیپلمات‌های آمریکایی به آژانس اطلاع داده‌اند. اولین مورد این آزارها در سال جاری میلادی و در سایت نطنز روی داده و یک بازرس زن به صورت کاملا غیرضروری و ناگهانی توسط نگهبانان بازرسی بدنی شده است. جزییات بیشتری از این واقعه که در ماه ژوئن رخ داده منتشر نشده، اما گفته شده موارد زیادی از این دست در سایت نطنز روی داده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای این موضوع را تایید کرده و نوشته است: «در ماه‌های اخیر برخی وقایع در ارتباط با چک‌های امنیتی بازرسان آژانس در تاسیسات ایران روی داده است.»

این نهاد بین‌المللی از ذکر جزییات وقایعی که برای بازرسان پیش آمده یا اشاره به جنسیت آنها و اینکه دقیقا چه اتفاقاتی افتاده، خودداری کرده است.

دراین بیانیه گفته شده است: «آژانس فورا این مشکل را بسیار صریح  با ایران در میان گذاشته و روشن و به طور کاملا قابل فهم تاکید کرده که مواردی که برای بازرسان این نهاد در چک امنیتی رخ داده غیرقابل پذیرش است و نباید تکرار شود.»

کاظم غریب‌آبادی، نماینده دائم جمهوری اسلامی در نهادهای بین‌المللی وین در توییترش در این باره نوشته است: «مقررات امنیتی در تأسیسات اتمی ایران مستدل و محکم هستند. بازرسان آژانس باید کم‌کم با این مقررات کنار بیایند.»

ایالات متحده در یک شرح وضعیت به سایر کشورهای عضو آژانس که قرار است این هفته با یکدیگر ملاقات کنند نوشته است: «بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سوی ماموران امنیتی در تاسیسات اتمی ایران مورد تعرض جنسی قرار گرفته‌اند.»

در این نوشته که به دست رویترز رسیده، همچنین آمده است: «تعرض جنسی به بازرسان آژانس کاملا غیرقابل قبول است.»

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *