اسناد سازمان عفو بین‌الملل: از ژانویه ۲۰۱۰ دست‌کم ۷۲ نفر در بازداشتگاه‌ها و زندان‌های جمهوری اسلامی کُشته شدند


-در پی انتشار اخباری از مرگ‌ مشکوک یاسر منگوری زندانی سیاسی ۳۱ ساله در زندان، سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد که مقامات جمهوری اسلامی از مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی در قبال مرگ دست‌کم ۷۲ زندانی از ژانویه سال ۲۰۱۰ تا کنون سر باز زده‌اند.

-این سازمان حقوق بشری می‌گوید، مرگ‌ این زندانیان ناشی از «شکنجه، سایر بدرفتاری‌ها، استفاده مرگبار از سلاح گرم و گاز اشک‌آور توسط مقامات» بوده است.

-هبا مورایف مدیر دفتر خاورمیانه و شمال آفریقا در عفو بین‌الملل با اشاره به انتشار مرگ مشکوک یاسر منگوری زندانی سیاسی آن را نشانگر این دانسته که «جوّ مصونیت از مجازات دست نیروهای امنیتی را باز گذاشته تا حق حیات زندانیان را بدون ترس از عقوبت نقض کنند.

-عفو بین‌الملل با توجه به اینکه تا امروز حتا یک نفر از مسئولان در قبال این مرگ‌های در حین بازداشت مجبور به پاسخگویی نشده و به دست عدالت سپرده نشده، آن را نشان‌دهنده «بحران دیرینه مصونیت از مجازات» در ایران خواند.

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید از دی‌ماه سال ۱۳۸۸ تا کنون دست‌کم ۷۲ نفر در زندان و بازداشتگاه جان خود را از دست داده‌اند که مرگ‌شان ناشی از شکنجه، بدرفتاری‌ها، استفاده مرگبار از سلاح گرم و گاز اشک‌آور توسط مقامات بوده است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *