ایران با حمایت روسیه و چین عضو دائم سازمان همکاری شانگهای شد


وزیر امور خارجه ایران در صفحه شخصی خود در توئیتر از تائید سند عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای خبر داد. عضویت ایران پس از سال‌ها انتظار بالاخره از طرف سران سازمان همکاری شانگهای پذیرفته شد.

نشست سازمان همکاری شانگهای هم‌زمان با بیستمین سالگرد تاسیس این سازمان روز جمعه ۲۶ شهریور (۱۷ سپتامبر) در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان آغاز شد. در این نشست مسائل امنیتی و منطقه‌ای به ویژه اوضاع افغانستان و همچنین فعالیت‌های این سازمان بررسی شد.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران در اجلاسیه این سازمان در شهر دوشنبه شرکت کرد. رئیسی در سخنرانی خود گفت: «زمانی که من ریاست جمهوری اسلامی را عهده‌دار شدم، جهت‌گیری سیاست خارجی خود را تمرکز بر چندجانبه‌گرایی اقتصادی و تقویت سیاست همسایگی به معنی وسیع آن و تقویت حضور در سازمان‌های منطقه‌ای معرفی کردم.»

جمهوری اسلامی ایران روز جمعه ۲۶ شهریور در اجلاس نوبتی سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای به عضویت دائم این سازمان منطقه‌ای درآمد و سند عضویت دائم ایران در این سازمان از طرف رهبران سازمان شانگهای از جمله روسیه و چین امضا شد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در صفحه شخصی خود در توئیتر از “عضویت راهبردی” و  تاثیر آن بر  سیاست “آسیامحور” ایران صحبت کرده است.

عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای واقعه مهمی به حساب می‌آید، زیرا ایران مدت‌هاست که در انتظار عضویت در سازمان شانگهای به سر می‌برد. 

تاکنون روسیه، چین و تاجیکستان با عضویت ایران در این سازمان مخالفت ‌می‌کردند. در سال ۱۹۹۵ به دلیل تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران عضویت ایران در این سازمان پذیرفته نشد.

ایران امیدوار است، از طریق عضویت در این پیمان منطقه‌ای تحریم‌های آمریکا و غرب را بشکند.

جواد منصوری، معاون سابق وزارت امور خارجه ایران و کارشناس امور منطقه می‌گوید، سال ۱۳۸۶ سفیر ایران در چین بوده و شخصا یادداشت درخواست عضویت ایران را تحویل داده است.

او در مصاحبه با خبرگزاری مهر گفته است، عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای در خنثی‌سازی تحریم‌ها موثر است. زیرا با توجه به شرایطی که پیش آمده، چین و روسیه تمایلی ندارند که تمامی تصمیم‌های غرب علیه ایران را به اجرا در آورند.

سازمان همکاری شانگهای سازمانی میان‌دولتی برای همکاری‌های امنیتی، اقتصادی و فرهنگی است که در سال ۲۰۰۱ توسط سران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان و با هدف “برقرار کردن موازنه در برابر نفوذ آمریکا و ناتو در منطقه” پایه‌گذاری شد.

هند و پاکستان نیز که چند سال عضو ناظر سازمان همکاری شانگهای بودند، از تابستان ۲۰۱۶ به عضویت کامل این سازمان درآمدند. مغولستان، افغانستان و بلاروس عضو ناظر این سازمان هستند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *