هشدار نرم اروپایی‌ها به حسین امیرعبداللهیان در مورد ضرورت بازگشت جمهوری اسلامی به مذاکرات و نجات برجام

نشریه «فارین پالیسی» در تحلیلی می‌نویسد آمریکا اگر با ایران توافق نکند شبه‌نظامیان در منطقه تهدیداتشان را افزایش می‌دهد بنابراین در مذاکرات اتمی نباید روی تهدیدات موشکی و منطقه‌ای رژیم ایران اصرار شود.

نگاه این مقاله در «فارین پالیسی» یعنی تأیید سیاست‌های جمهوری اسلامی برای باج گرفتن و اخاذی از کشورهای غربی: اگر می‌خواهید مانع خرابکاری‌ها و حملات نظامی رژیم ایران شوید، با خواست‌های آن کنار بیایید!

واقعیت اما این است که طرفین از این مذاکرات دو هدف متضاد را دنبال می‌کنند: جمهوری اسلامی می‌خواهد با این مذاکرات، همانگونه که تا کنون عمل کرده، سر غرب را شیره بمالد و با لغو تحریم‌ها، فضایی برای ادامه فعالیت‌های اتمی و موشکی و شبه‌نظامی خود باز کند و غرب می‌خواهد با این مذاکرات تمام این فعالیت‌ها را متوقف کند! این اختلاف در هدف تازه نیست و از آغاز این مذاکرات در دولت‌های مختلف جمهوری اسلامی و آمریکا وجود و ادامه داشته است! مهم‌ترین دلیل ناکام ماندن آن نیز همین تفاوت متناقض در هدف است!

اگر دولت ترامپ هم از برجام بیرون نمی‌رفت، این توافق با پر کردن جیب‌ و امکانات جمهوری اسلامی به بن‌بست می‌رسید. خروج آمریکا از برجام، جمهوری اسلامی را از این امکانات محروم و رسیدن به این بن‌بست را تسریع کرد!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *