ایران سخنان نخست‌وزیر اسرائیل در سازمان ملل را “سراسر دروغ” دانست

هیأت نمایندگی ایران در سازمان ملل و مجید تخت روانچی نماینده دائم جمهوری اسلامی در این نهاد به اظهارات نخست‌وزیر اسرائيل درباره ایران پاسخ داده‌اند. تخت روانچی این اظهارات را “سراسر دروغ” خوانده است.

هیأت نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل طی بیانیه‌ای به اظهارات نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائيل درباره فعالیت‌های اتمی ایران پاسخ داد.

این بیانیه با برشمردن فهرست بلندبالایی از آنچه “فعالیت‌های شرورانه و بی ثبات کننده” اسرائیل در منطقه عنوان شده، نپیوستن اسرائيل به معاهدات بین‌المللی ضد سلاح‌های کشتار جمعی را “مانع ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته‌ای در خاورمیانه” دانسته است.

هیأت جمهوری اسلامی ایران در این بیانیه برنامه اتمی این کشور را “منحصرا صلح‌آمیز” خوانده که “تحت قوی‌ترین بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار دارد” و برنامه موشکی را نیز “توانمندی تسلیحاتی متعارف” دانسته است.

در این بیانیه آمده است، اسرائيل با تمرکز بر این برنامه‌های ایران قصد “منحرف کردن توجهات از خطر واقعی برای صلح و امنیت منطقه‌ای ناشی از این رژیم و به‌ویژه زرادخانه سلاح‌های هسته‌ای و تأسیسات و فعالیت‌های هسته‌ای پنهانی و خارج از نظارت بین‌المللی” خود را دارد.

برنامه اتمی و موشکی جمهوری اسلامی ایران به دلیل تهدیدات مکرر مقامات بلندپایه سیاسی و نظامی این رژیم علیه موجودیت اسرائيل، از سوی جامعه بین‌المللی به شدت زیر ذره‌بین قرار دارد.

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائيل در نخستین سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک هشدار داد که برنامه هسته‌ای ایران به “نقطه‌ای بحرانی رسیده و این کشور تمامی خطوط قرمز را رد کرده است”.

به گزارش رویترز، بنت روز دوشنبه ۲۷ سپتامبر (۵ مهر) در این سخنرانی تأکید کرد که اسرائيل اجازه نخواهد داد، ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد.

او با این هشدار که جمهوری اسلامی خواستار تسلط بر خاورمیانه “زیر یک چتر هسته‌ای” است جامعه بین‌المللی را به افزایش تلاش‌برای جلوگیری از فعالیت‌های هسته‌ای این کشور فراخواند.

در بیانیه هیأت جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل تصریح شده که اسرائیل “باید از هرگونه اشتباه محاسباتی و اقدامات ماجراجویانه در منطقه اجتناب کند‌”. این بیانیه در پایان تمامی ادعاهای اسرائیل را رد کرده است.

مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد نیز اظهارات نخست وزیر اسرائیل در مجمع عمومی این سازمان در مورد ایران را “پر از دروغ” دانست.

او در توییترش نوشت: «ایران‌هراسی در سازمان ملل به اوج خود رسید. سخنرانی نخست وزیر رژیم اسرائیل پر از دروغ درباره ایران بود. این رژیم در حالی که صدها کلاهک هسته‌ای دارد نمی‌تواند در مورد برنامه صلح آمیز ما بحث کند.»

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *