ترکیه هشت نفر از جمله “دو مامور ایرانی” را بازداشت کرد

سازمان اطلاعات و پلیس ترکیه در عملیات مشترک در استان مرزی وان هشت نفر از جمله دو ایرانی را دستگیر کردند. به گفته مقامات ترک این دو ایرانی و شش همکارشان “قصد ربودن و بازگرداندن اجباری یک مقام پیشین نظامی ایران” را داشتند.

یک مقام امنیتی ارشد ترکیه روز چهارشنبه ۲۱ مهر (۱۳ اکتبر) به خبرگزاری فرانسه گفته است ترکیه هشت نفر از جمله دو مامور ایرانی را به دلیل طرح ربودن یک مقام  سابق ارتش ایران بازداشت کرده است

دو فرد بازداشت شده ایرانی “قصد ربودن و بازگرداندن اجباری یک مقام سابق ارتش ایران از استان وان در شرق ترکیه” را داشتند.

این مقام ترکیه‌ای گفته است شش همکار محلی نیز در عملیات مشترک سازمان اطلاعات ملی ترکیه (MİT) و پلیس دستگیر شدند.

این مقام ترکیه‌ای هویت مظنونان و دلایل تلاش آنها برای ربودن مقام سابق ارتش ایران را فاش نکرده است.

در فلیم دو دقیقه‌ای که خبرگزاری آناتولی ترکیه منتشر کرده دستگیری این افراد نشان داده می‌شود. در این فیلم توضیحی درباره هویت این افراد داده نشده اما این خبرگزاری در گزارشی کوتاه نوشته است که این عملیات را سازمان اطلاعات و پلیس ترکیه مشترکا انجام داده‌اند.  

ترکیه و ایران روابط اقتصادی نزدیکی دارند اما در برخی مسائل منطقه‌ای از جمله در سوریه مقابل هم قرار گرفته‌اند. ربودن اعضای اپوزیسیون توسط ماموران ایرانی در خاک ترکیه عامل دیگر تنش بین دو کشور بوده است.

ترکیه بهمن ماه گذشته نیز یک کارمند کنسولگری ایران در استانبول را برای تحقیق پیرامون ترور یک ناراضی ایرانی در سال ۲۰۱۹ در این کشور بازداشت کرد.

در آن زمان بعد از تکذیب بازداشت یک دیپلمات ایرانی در ترکیه به اتهام دست داشتن در قتل مسعود مولوی وندرجانی، شبکه تی‌آرتی عربی فیلم لحظه بازداشت این کارمند کنسولگری ایران در استانبول را منتشر کرده بود.

مسعود مولوی وردنجانی روز ۱۴ نوامبر سال ۲۰۱۹ در خیابان شیشلی واقع در مرکز شهر استانبول در اثر اصابت ۱۱ گلوله به قتل رسید.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *