اسرائیل خواستار توقف فوری گفت‌وگوهای هسته‌ای با ایران شد

نخست‌وزیر اسرائیل جمهوری اسلامی را به “اخاذی هسته‌ای” متهم کرد و خواهان توقف فوری مذاکرات با ایران در وین شد. وزیر خارجه اسرائیل به تازگی گفته “تهدید نظامی باورپذیر” تنها راه جلوگیری از دستیابی ایران به بمب اتمی است.

نفتالی بنت با اشاره به گزارش‌ها در مورد استفاده ایران از سانتریفیوژهای پیشرفته در تاسیسات زیرزمینی فردو، جمهوری اسلامی را متهم کرد که با تاکتیک مذاکره در حال “اخاذی هسته‌ای” است و خواهان توقف فوری گفت‌وگوهای احیای برجام در وین شد.

خبرگزاری رویترز پنج‌شنبه دوم دسامبر به نقل از دفتر نخست‌وزیر اسرائیل گزارش داد، بنت در گفت‌وگوی تلفنی با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا خواستار توقف فوری مذاکرات احیای برجام در وین شد و تاکید کرد که قدرت‌های جهانی باید به جای گفت‌وگو، با اعمال تدابیر سختگیرانه‌تر با ایران مقابله کنند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که ایران در تاسیسات فردو، نزدیک شهر قم با راه‌اندازی یک آبشار ۱۶۶ تایی از سانتریفیوژهای پیشرفته IR6 غنی‌سازی اورانیوم تا سطح ۲۰ درصد را آغاز کرده است.

مطابق توافق هسته‌ای میان جمهوری اسلامی و شش قدرت جهانی و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، ایران مجاز به استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته نیست و نباید غنی‌سازی اورانیوم را از سطح ۷۶/ ۳ درصد فراتر ببرد.

ایران یک سال پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای در اردیبهشت ۱۳۹۷ و اعمال مجدد تحریم‌های این کشور اجرای تعهدات خود مطابق برجام را گام به گام کاهش داد و این روند تا کنون ادامه داشته است.

مذاکرات احیای برجام میانه فروردین ماه امسال آغاز شد و تا آخر خرداد شش دور آن انجام شده بود. هدف نهایی این مذاکرات بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای و از سرگیری اجرای تعهدات برجامی توسط جمهوری اسلامی عنوان می‌شود.

روز دوشنبه، پس از حدود شش ماه وقفه، دور تازه‌ای از مذاکرات کمیسیون مشترک برجام به حضور تیم جدید مذاکره‌کننده دولت ابراهیم رئیسی و نمایندگان پنج کشور باقیمانده در توافق در وین آغاز شد.

انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هماهنگی این مذاکرات را بر عهده دارد و آمریکا به طور غیرمستقیم با آن مشارکت می‌کند.

تاکید اسرائیل بر تهدید نظامی به جای مذاکره

همزمان با آغاز مذاکرات وین، پائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل در سفری سه روزه به لندن و پاریس درباره فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی با بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا و امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه گفت‌وگو کرد.

به گزارش روزنامه “تایمز آو اسرائیل” لاپید در گفت‌وگو با مکرون ضمن مخالفت با برداشته شدن تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی تاکید کرده که تنها از طریق یک “نهدید نظامی باورپذیر” می‌توان برنامه‌های هسته‌ای ایران را متوقف کرد.

هدف نهایی از مذاکرات وین از نظر ایران برداشته شدن تمام تحریم‌های آمریکا عنوان می‌شود در حالی که ایالات متحده لغو بخشی از تحریم‌ها را مستلزم بازگشت تهران به اجرای تعهدات برجامی عنوان می‌کند.

نخست‌وزیر اسرائیل صبح دوشنبه و در آستانه آغاز دور جدید گفت‌وگوهای وین در یک پیام ویدئویی از قدرت‌های جهانی خواست “تسلیم باج‌خواهی ایران” نشوند.

بنت هشدار داد جمهوری اسلامی که خواهان لغو تحریم‌ها است در برابر آن هیچ چیزی ارائه نمی‌دهد و برداشته شدن تحریم‌ها به معنای سرازیر شدن صدها میلیارد دلار به برنامه‌های هسته‌ای ایران خواهد بود.

در ادامه تلاش‌های اسرائیل برای مقابله با احیای برجام قرار است بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل هفته آینده به واشنگتن سفر کند و در گفت‌وگو با همتای آمریکایی خود و وزیر خارجه آمریکا دلایل مخالفت این کشور با توافق به ایران را تشریح کند.

ارائه دو متن پیشنهادی ایران

در همین حال علی باقری کنی، معاون سیاسی وزارت خارجه و سرپرست هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی روز پنج‌شنبه اعلام کرد که ایران شب گذشته دو متن پیشنهادی خود درباره موضوع‌های مورد مذاکره در روزهای اخیر را به طرف‌های مقابل ارائه داده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، باقری کنی درباره این دو سند گفت: «سند اول درباره لغو تحریم‌ها و دیگری [درباره] اقدامات هسته‌ای ایران [است]. طرف مقابل باید اینها را بررسی کند و آمادگی لازم پیدا کند تا وارد مذاکرات جدی درباره این متن‌ها شود.»

پس از مذاکرات مقدماتی، دو کارگروه در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه بررسی مسئله تحریم‌ها و فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی را آغاز کردند.

تا کنون درباره نتیجه احتمالی این بررسی‌ها و محتوای متن‌های پیشنهادی ایران درباره آنها گزارشی منتشر نشده است. به گفته باقری کنی “وضعیت بررسی این اسناد و جدول زمانی رسیدگی به آنها” امروز مشخص می‌شود.

معاون سیاسی وزارت خارجه جمهوری اسلامی می‌گوید اگر طرف‌های مقابل بررسی‌های خود را انجام دهد و مایل باشد، مذاکره‌کنندگان ایران هم همچنان در وین هستند و “برای ادامه و استمرار گفت‌وگوها در همین دور” آمادگی دارند.

Leave a Reply

Your email address will not be published.