واکنش ایران به تحریم‌های جدید آمریکا


سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تحریم‌های جدید علیه ایران را “در تضاد با جدیت و حسن نیت ادعایی” خواند. این تحریم‌ها بعد از ارائه دو پیشنویس پیشنهادی ایران در ادامه مذاکرات برجام اعمال شده است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران بلافاضله پس از انتشار خبر تحریم‌های آمریکا علیه ایران واکنش نشان داد و با ارسال یک پیام توییتری نوشت، آمریکا حتی در میانه مذاکرات وین هم از اعمال تحریم علیه ایران دست بر نمی‌دارد.

به کانال دویچه وله فارسی در اینستاگرام بپیوندید

در پیام توییتری خطیب‌زاده آمده است، “واشنگتن قادر به درک این مسئله نیست که کارزار “شکست حداکثری” و “گشایش دیپلماتیک” ناقض یکدیگر هستند و “تشدید تحریم‌ها در تضاد با جدیت و حسن نیت ادعایی” است.

ایالات متحده روز سه‌شنبه ۱۶ آذر (۷ دسامبر) هشت شخص حقیقی و چهار نهاد از جمله یگان ویژه ناجا و نیروهای ویژه پاسداران ولایت را به دلیل نقض حقوق بشر و سرکوب معترضان تحریم کرد.

تحریم‌های جدید در حالی اعمال شده است که مقام‌های عالیرتبه ایران بارها گفته‌اند، هدف اصلی آنها از شرکت در مذاکرات برجام در وین رفع تحریم‌هاست.

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت ایران در برنامه “تیتر امشب” شبکه خبر گفت، دولت ایران “با جدیت پیگیر بی‌اثرسازی تحریم‌ها است”.

سخنگوی دولت در ارتباط با چگونگی تلاش دولت رئیسی پیرامون “رفع تحریم‌ها” توضیح بیشتری نداد. او در ادامه صحبت‌های خود گفت: «دولت با راهکارهای مختلف دنبال دور زدن تحریم هاست».

پیشتر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در خصوص مذاکرات جاری در وین گفت، جمهوری اسلامی در این مذاکرات جدی است و تلاش قطعی هیات مذاکره کننده، لغو تحریم‌های وضع شده علیه ایران است.

او در این باره که ایران برای رفع تحریم‌ها چه کاری انجام داده و یا خواهد داد توضیحی نداد.

هیات ایرانی در وین دو پیشنویس پیشنهادی به مذاکره‌کنندگان توافق هسته‌ای ارائه کرده است.

کشورهای غربی حاضر در مذاکرات وین از جمله آلمان گفتند پیشنهادهای ایران توافق‌های پیشین را نقض کرده و “هیچ زمینه‌ای” برای یک پایان موفقیت‌آمیز مذاکرات باقی نمی‌گذارد.

Leave a Reply

Your email address will not be published.