کمیته اپیدمولوژی ایران: افرادی که واکسن نزده‌اند باید محدود شوند

دبیر کمیته اپیدمولوژی و پژوهش کووید ١٩ ایران بە رسانه‌ها گفت، افرادی که واکسن نزده‌اند باید محدود شوند، چون جامعه را به مخاطره می‌اندازند. بر اساس آمار رسمی بیش از ۵۰ میلیون ایرانی دوز دوم واکسن را دریافت کرده‌اند.

“مسعود یونسیان”، دبیر کمیته کشوری اپیدمولوژی و پژوهش کووید ۱۹ درباره اجرای محدودیت برای کسانی کە واکسن دریافت نکردەاند به خبرگزاری ایلنا گفت: «واکسن برای همه فراهم شده است. دیگر بهانه‌ای وجود ندارد که افراد واکسن نزده باشند. سه ماه پیش شاید این را نمی‌توانستیم بگوییم و مردم می‌گفتند ما مشتاقیم اما واکسن نیست. الان واکسن هست، افرادی که واکسن نزده‌اند، باید محدودیت بیش‌تری برایشان اعمال شود. »

او در ادامه گفته است: «منطقی نیست برای همه افراد محدودیت یکسان درنظر بگیریم. کسی که سه نوبت واکسنش را زده است، باید اجازه داشته باشد در جامعه فعالیت کند. افرادی که واکسن نزده‌اند، باید محدود شوند زیرا جامعه را به مخاطره می‌اندازند. »

ورود اومیکرون به ایران

در روزهای گذشته وزارت بهداشت ورود سویه اومیکرون کرونا به ایران را تائید کرده است. با شناسایی یک مورد ابتلای قطعی به سویه اومیکرون کرونا در ایران کارشناسان درباره گسترش آن طی ۱۷ روز هشدار می‌دهند. اومیکرون به نسبت سویه‌های شناخته شده قبلی از قدرت سرایت به مراتب بیشتری برخوردار است.

یونسیان در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان پیش بینی کرد اومیکرون چه زمانی به سویه غالب در ایران تبدیل شود، گفت: « اگر در جامعه نود درصد افراد واکسینه شده باشند و مصونیت نسبی پیدا کرده باشد، انتقال سویه می‌تواند محدود شود. اما اگر هیچ اقدامی نکنیم و افراد واکسینه نشده باشند، سرعت بسیار بالاست. »

این مقام مسئول در مورد اقداماتی کە در مقابله با اومیکرون باید انجام گیرد، به ایلنا گفته است: «تکمیل واکسیناسیون جمعیت هفت، هشت میلیون نفری که واجد شرایط هستند و هنوز واکسن نزده‌اند و تکمیل واکسیناسیون افرادی که واکسن نوبت دومشان را نزده‌اند، درحال حاضر از جمله مهم‌ترین اقداماتی است که باید انجام شود. »

بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت در روز شنبه، ۱۸ دسامبر (۲۷ آذر) در نزدیک به ۹۰ کشور ابتلا به سویه امیکرون گزارش شده و شمار مبتلایان در مناطق درگیر با آن طی یک و نیم تا سه روز دو برابر شده است.

سازمان جهانی بهداشت پیش از این اومیکرون را در فهرست سویه‌های “نگران کننده” طبقه‌بندی کرده بود که بیانگر قدرت سرایت به مرتب بیشتر آن به نسبت سویه‌های تاکنون شناخته شده است.

واکسیناسیون در ایران

بر پایه آمار رسمی وزارت بهداشت جمهوری اسلامی  از ابتدای واکسیناسیون تا ۲۸ آذر نزدیک به ۵۰ میلیون و ۳۴۱ هزار نفر دو دوز واکسن دریافت کرده‌اند که حدود ۶۰ درصد کل جمعیت و حدود ۷۰ درصد جمعیت بالای ۱۲ سال می‌شوند.

واکسیناسیون علیه کرونا در ایران پس از تعلل فراوان در ماه‌های نخست، از شهریور ماه تا نیمه آبان سرعت قابل قبولی داشت و به طور میانگین به حدود یک میلیون دوز در روز رسیده بود.

روابط عمومی وزارت بهداشت می‌گوید، تا روز سه‌شنبه ۳۰ آذرماه در مجموع ۵۹ میلیون و ۲۶۹ هزار نفر دوز اول واکسن کرونا و ۵۰ میلیون و ۶۵۱ هزار نفر دوز دوم واکسن را دریافت کرده‌اند. به چهار میلیون و ۳۶۱ هزار نفر هم دوز سوم واکسن تزریق شده است. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.