انریکه مورا: مذاکرات احیای برجام ششم دی از سر گرفته می‌شود

هماهنگ‌کننده مذاکرات احیای برجام اعلام کرده دور بعدی این مذاکرات پس از چند روز وقفه از ششم دی‌ماه ادامه می‌یابد. سه کشور اروپایی طرف توافق هسته‌ای علت این وقفه را درخواست ایران عنوان کرده اما تهران آن را تکذیب می‌کند.

انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام پنج‌شنبه دوم دی‌ماه در یک پیام توئیتری خبر داد دور جدید گفت‌وگوهای وین دوشنبه آینده (ششم دی/ ۲۷ دسامبر) از سر گرفته می‌شود.

نمایندگان جمهوری اسلامی و پنج کشور باقیمانده در توافق هسته‌ای از میانه فروردین تا اواخر خرداد برای احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) شش دور مذاکره کردند.

دور هفتم مذاکرات وین پس از چند ماه وقفه هشتم آذر ماه با تیم مذاکره‌کننده دولت ابراهیم رئیسی از سرگرفته شد و ۲۶ آذر ماه (۱۷ دسامبر) برای چند روز متوقف شد.

کشورهای اروپایی طرف توافق هسته‌ای (بریتانیا، فرانسه و آلمان) در بیانیه مشترکی علت وقفه در مذاکرات را درخواست ایران عنوان کردند و آن را اقدامی ناامیدکننده خواندند.

علی باقری کنی، معاون سیاسی وزارت خارجه و سرپرست هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی این اتهام را رد کرده و توقف مذاکرات را مطابق توافق‌های قبلی همه طرف‌ها عنوان کرده است.

دور هشتم مذاکرات وین

انریکه مورا در پیام توئیتری خود نوشته که کمیسیون مشترک دوشنبه آینده برای بحث و مشخص کردن مسیر پیش‌رو تشکیل جلسه می‌دهد. او افزود: «به دور هستم خوش آمدید.»

مورا تاکید کرده این مسئله اهمیت زیادی دارد که سرعت رسیدگی به موارد مهم مورد اختلاف باقیمانده افزایش یابد و کار در همکاری تنگاتنگ با ایالات متحده پیش رود.

نمایندگان آمریکا به صورت غیرمستقیم در مذاکرات احیای برجام مشارکت دارند. جمهوری اسلامی از مذاکره مستقیم با آمریکا اجتناب می‌کند در حالی که رفع تحریم‌ها ایالات متحده مهم‌ترین دغدغه ایران عنوان می‌شود.

هشدار آمریکا درباره محدود بودن مهلت مذاکره

در روزهای گذشته بسیاری از مقام‌های آمریکایی و کشورهای اروپایی طرف توافق هسته‌ای بارها هشدار داده‌اند که زمان برای رسیدن به توافق بسیار محدود است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز چهارشنبه در جریان سفر به اسرائیل هشدار داد که مذاکرات هسته‌ای با ایران ممکن است ظرف چند هفته به پایان برسد و آمریکا و متحدانش مشغول بحث درباره یک جدول‌بندی زمانی برای مذاکرات هستند.

سالیوان درباره زمان پایان احتمالی مهلت مذاکرات تاریخ مشخصی اعلام نکرد اما گفت فرصت برای دپیلماسی هسته‌ای چند هفته بیشتر نیست.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *