رئیسی برای امضای قرار داد ۲۰ ساله به روسیه می‌رود


ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران به دعوت ولادیمیر پوتین همتای روس خود اوایل سال ۲۰۲۲ به مسکو سفر می‌کند تا توافقنامه راهبردی ۲۰ ساله با روسیه را امضا کند. ایران بعد از روی کار آمدن رئیسی به چین و روسیه نزدیک‌تر می‌شود.

ابراهیم رئیسی

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت ایران در نشست مطبوعاتی خود در روز سه‌شنبه ۷ دی (۲۸ دسامبر) از سفر رئیسی به مسکو در اوایل ژانویه ۲۰۲۲ خبر داد. او گفت معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور در حال برنامه‌ریزی برای سفر رئیسی به مسکو است.

سخنگوی دولت ایران مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی را محور مذاکرات آتی ابراهیم رئیسی و ولادیمیر پوتین در مسکو عنوان کرد.

قرار است در سفر رئیسی به مسکو “سند همکاری ۲۰ ساله” ایران با روسیه امضا شود. 

دیمیتری پسکوف، سخنگوی مطبوعاتی پوتین هم اعلام کرد که مقدمات مذاکرات بین ولادیمیر پوتین و ابراهیم رئیسی در حال انجام شدن است.

پوتین پیش‌تر گفته بود روی سفر رئیسی به روسیه در اوایل سال ۲۰۲۲ حساب باز کرده است.

خبرگزاری فرانسه ضمن مهم‌ شمردن سفر رئیسی به مسکو به برخی زمینه‌های مشترک سیاست‌های ایران و روسیه پرداخته و نوشته است، روسیه و ایران مهم‌ترین حامیان بشار اسد، رئیس جمهور سوریه هستند و هر دو کشور به تسلط طالبان در افغانستان با سوء ظن نگاه می‌کنند.

روسیه در مذاکرات هسته‌ای با ایران نیز شرکت می‌کند و به همراه چین مواضعی نزدیک به ایران اتخاذ کرده‌ است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران پیش از این گفته بود که قرارداد ۲۰ ساله با روسیه شبیه سند راهبردی ۲۵ ساله ایران با چین خواهد بود. او در این ارتباط از “محور شرق ایران، روسیه و چین” سخن گفته بود.

جمهوری اسلامی ایران پیش از این با کشور چین یک تفاهم‌نامه ۲۵ ساله امضا کرده است که اعتراض‌های فراوانی را در داخل کشور برانگیخت. 

منتقدین می‌گویند که جزئیات این قرارداد هنوز هم به طور کامل و شفاف رسانه‌ای نشده است. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.